USA ograniczy wymianę informacji z krajami korzystającymi z 5G od Huawei

USA ograniczy wymianę informacji z krajami korzystającymi z 5G od Huawei

Powszechnie wiadomo, że rząd amerykański nie ufa Huawei i za wszelką cenę stara się zniechęcić swoich sprzymierzeńców do tego chińskiego producenta. Celem jest zapewnienie, że Chińczycy nie będą dostarczać sprzętu bazowego do powstającej infrastruktury 5G. Amerykanie zagrozili już Niemcom, że jeśli zignorują ich ostrzeżenia, zlikwidują kanał wymiany informacji wywiadowczych, a teraz te same ostrzeżenia popłynęły w stronę Wielkiej Brytanii oraz pozostałych zachodnich państw. W listopadzie ubiegłego roku, kilka miesięcy po zbanowaniu przez rządowe agencje i podwykonawców sprzętu produkowanego przez Huawei i innych chińskich producentów jak ZTE, rozpoczęła się amerykańska kampania informacyjna, nawołująca do pójścia w ich ślady. Brak pożądanej reakcji miał skutkować ograniczeniem dostępu do informacji wywiadowczych.

Stany Zjednoczone od dawna oskarżają firmę o szpiegowanie w imieniu chińskiego rządu, choć nie ma żadnych konkretnych dowodów.

Wielka Brytania jest jednym z kilku obszarów, które wcale nie spieszą się do wypełniania żądań USA i nie postrzegają Huawei w tak negatywnym świetle, choć mają swoje obawy. UK uważa jednak, że jest w stanie poradzić sobie z ewentualnym ryzykiem płynącym z faktu korzystania ze sprzętu Huawei, a ostatnie przecieki informacji mówią, że kraj ten jest gotowy na przyjęcie sprzętu Huawei, który nie będzie kluczowy dla tworzonej infrastruktury - choć USA ostrzega, że takie działanie wcale nie ogranicza wysokiego ryzyka.

Jak donosi The Guardian , Robert Strayer, asystent sekretarza w Departamencie Stanu USA, powiedział, że USA „będą musiały ponownie ocenić naszą zdolność do dzielenia się i udostępniania informacji” jeśli Huawei zostanie wdrożony przez Wielką Brytanię lub inne kraje zachodnie. Ponieważ oświadczenie pojawiło się wkrótce po wycieku, zakłada się, że jest skierowane właśnie do Wielkiej Brytanii. Strayer powiedział, że narody używające technologii Huawei w swoich sieciach komunikacyjnych ryzykują przekazanie Chinom „załadowanej broni”. Stany Zjednoczone od dawna oskarżają firmę o szpiegowanie w imieniu chińskiego rządu, choć nie ma żadnych konkretnych dowodów. Niedawny raport CIA twierdzi, że Huawei jest finansowany przez Chiński rząd, jednak i tutaj brak jakichkolwiek konkretów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA ograniczy wymianę informacji z krajami korzystającymi z 5G od Huawei

 0