W środę Montana stała się pierwszym stanem w USA, który wprowadził całkowity zakaz użytkowania TikToka. Decyzję podjął republikański gubernator Greg Gianforte, wprowadzając najbardziej rozległą (jak dotąd) próbę ograniczenia popularnej aplikacji społecznościowej, będącej własnością chińskiej firmy technologicznej.
Planowane wejście w życie zakazu 1 stycznia 2024 roku zostanie jednak najpierw poddane prawnej weryfikacji i posłuży jako swoisty poligon doświadczalny dla innych stanów dążących do zrealizowania wizji "Ameryki wolnej od TikToka", jak sugerowali niektórzy krajowi ustawodawcy. Jednak eksperci ds. cyberbezpieczeństwa wyrażają obawy, że egzekwowanie zakazu może być niezwykle trudne. „Dzisiaj Montana podejmuje najbardziej zdecydowane działania ze wszystkich stanów, aby chronić prywatne dane mieszkańców Montana i wrażliwe dane osobowe przed gromadzeniem ich przez Komunistyczną Partię Chin” – powiedział Gianforte w oświadczeniu.
Stan Montana jako pierwszy w USA wprowadził całkowity zakaz korzystania z TikToka. Aplikacja musi zniknąć ze sklepów, a oferowanie jej do pobrania na terenie stanu będzie karane grzywną 10 000 USD dziennie.
Rzeczniczka TikToka, Brooke Oberwetter, argumentowała, że prawo narusza prawa ludzi wynikające z Pierwszej Poprawki i jest niezgodne z przepisami. Nie chciała powiedzieć, czy firma złoży pozew. „Chcemy uspokoić mieszkańców Montany, że mogą nadal używać TikTok do wyrażania siebie, zarabiania na życie i znajdowania społeczności, podczas gdy my nadal pracujemy nad obroną praw naszych użytkowników w Montanie i poza nią” – powiedziała Oberwetter w oświadczeniu. Niektórzy ustawodawcy, przedstawiciele FBI oraz urzędnicy z innych agencji wyrażają obawy dotyczące potencjalnego wykorzystania aplikacji do udostępniania wideo, TikToka, który jest własnością ByteDance, przez rząd chiński w celu uzyskania dostępu do informacji o obywatelach amerykańskich lub rozpowszechniania pro-pekińskiej dezinformacji, która mogłaby wpływać na opinię publiczną. TikTok jednak twierdzi, że nigdy nie doszło do takich incydentów.
Nowe prawo stanu Montana wprowadza zakaz pobierania aplikacji TikTok w stanie oraz nakłada grzywnę w wysokości 10 000 USD dziennie na każdy "podmiot" - czy to sklep z aplikacjami, czy sam TikTok - za każdym razem, gdy oferują możliwość dostępu do platformy mediów społecznościowych lub pobrania aplikacji. Kary nie dotyczą jednak samych użytkowników.
Przeciwnicy tego zakazu twierdzą, że mieszkańcy Montany mogliby łatwo obejść tę regulację, korzystając z wirtualnych sieci prywatnych (VPN), które chronią użytkowników internetu poprzez szyfrowanie ruchu danych i utrudniają obserwację ich aktywności online przez inne podmioty. Z kolei urzędnicy stanu Montana wskazują, że technologia geofencingu jest stosowana w aplikacjach gier sportowych online, które są dezaktywowane w stanach, w których hazard online jest nielegalny.
Pokaż / Dodaj komentarze do: USA: Pierwszy stan zakazał TikToka... całkowicie. Wprowadzono kary za udostępnianie aplikacji