USA przedłużą zawieszenie zakazu handlu z Huawei

USA przedłużą zawieszenie zakazu handlu z Huawei

Chociaż jakiś czas temu Huawei zostało oficjalnie wpisane przez Departament Handlu USA na czarną listę uniemożliwiającą handlowanie z przedsiębiorstwami ze Stanów Zjednoczonych, to w praktyce przytoczona decyzja została już dwukrotnie zawieszona za sprawą specjalnego pozwolenia, które obowiązuje do 18 listopada. Nic więc dziwnego, że pojawiły się pierwsze doniesienia o ewentualnym przedłużeniu licencji na kolejny okres. Przypuszczenia potwierdzają dwa tajemnicze źródła zbliżone do administracji Donalda Trumpa, według których władze przedłużą zawieszenie zakazu handlu tym razem jednak na dłużej niż wcześniej, bo o pół roku. Mimo iż zezwolenie umożliwia wymianę handlową Huawei z wieloma amerykańskimi firmami to niestety nie obejmie dużych kontraktów od gigantów pokroju Qualcomm, czyli dostawcy procesorów Snapdragon czy Intela i tak w tym przypadku będzie wymagane indywidualne pozwolenie.

Władze USA mają przedłużyć Huawei specjalne pozwolenie umożliwiające chińskiemu przedsiębiorstwu prowadzenie interesów z amerykańskimi firmami.

USA przedłużą zawieszenie zakazu handlu z Huawei

Dlaczego wcześniej odkładano wejście sankcji w życie? Według słów Sekretarza ds. Handlu Wilbura Rossa z sierpnia chodziło o paru dostawców usług telekomunikacyjnych działających głównie na obszarach wiejskich polegających na technologii chińskiego przedsiębiorstwa. Wcześniejsze wydanie specjalnego zezwolenia miało umożliwić im powolną wymianę infrastruktury i być może tym razem również chodzi o ten aspekt. Bez wątpienia wydanie takiego pozwolenia stało się możliwe również za sprawą niektórych firm z USA twierdzących, że działania Huawei nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Potencjalne przedłużenie okresu ochronnego odbije się z korzyścią na samych użytkownikach urządzeń z logiem Huawei, ponieważ będą mogli oni liczyć na otrzymywanie dalszych aktualizacji dla systemu Android. Idealnym tego przykładem jest fakt, że flagowe modele smartfonów P30 oraz P30 Pro dostępne w Europie dostaną najnowsze wydanie systemu Google. Niestety konflikt ze Stanami Zjednoczonymi nie jest jedynym problemem trapiącym popularnego producenta. Okazuje się, że Tajwan zagroził wstrzymaniem dalszej sprzedaży telefonów P30, P30 Pro oraz Nova T5. W systemie sprzętu znajduje się informacja, że Tajwan jest częścią Chin, co według tamtejszych władz uderza w godność narodową.

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA przedłużą zawieszenie zakazu handlu z Huawei

 0