USA przedłużyły zakaz handlu z Huawei

USA przedłużyły zakaz handlu z Huawei

Z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla Huawei. W środę prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump przedłużył bowiem o kolejny rok (do maja 2021 roku) zarządzenie, które zabrania amerykańskim firmom wymiany handlowej z chińskim producentem technologicznym ze względu na zagrożenie dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego, o które się go regularnie oskarża. W postanowieniu powołano się na specjalną ustawę o nadzwyczajnych uprawnieniach dających prezydentowi możliwość regulowania handlu w odpowiedzi na sytuację zagrażającą bezpieczeństwu USA. Warto jednocześnie zaznaczyć, że ban obejmuje nie tylko Huawei, ale też m.in. ZTE. Co ciekawe mimo obowiązującego zakazu rząd bez problemu wydaje specjalne licencje umożliwiające niektórym przedsiębiorstwom ze Stanów współpracować z chińskim przedsiębiorstwem i do takowych zalicza się przykładowo Microsoft, zaś w przeszłości o zezwolenie starał się również Google. Oczekuje się więc, że wydawanie rzeczonych pozwoleń zostanie przedłużone o kolejne miesiące.

Donald Trum przedłużył zakaz wymiany handlowej amerykańskich firm m.in. z Huawei.

USA przedłużyły zakaz handlu z Huawei

Dwa miesiące temu Departament Handlu USA zapytał się, czy powinien w przyszłości wydawać licencje i jaki ewentualnie wpływ na czyjąś firmę miałaby decyzja o nieprzedłużaniu tych pozwoleń. Badano też kwestię kosztów związanych z zakończeniem wydawania zezwoleń. Część organizacji opowiedziała się za możliwością kontynuacji współpracy z Huawei w konkretnych sytuacjach, ponieważ w ich ocenie aktualna sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa nie sprzyja jeszcze poważniejszym ograniczeniom. Bez wątpienia wprowadzony przez administrację Donalda Trumpa zakaz negatywnie odbija się na użytkownikach nowych smartfonów od chińskiej firmy, która nie może instalować w telefonach popularnych w Androidzie rozwiązań jak choćby sklep Play Store, z którego korzysta masa ludzi czy klienta pocztowego Gmail. Oczywiście teoretycznie są sposoby, by temu zaradzić na własną rękę, ale deweloperzy odpowiedzialni za system mobilny odradzają samodzielne działania.

Huawei chce być jednym z ważniejszych uczestników budowy sieci 5G również w Polsce. Producent przyznał, że jest gotowy pomóc krajowym przedsiębiorstwom wykorzystać szansę, jaka przed nimi stoi w związku z rozwojem najnowszej technologii bezprzewodowego internetu. Nie brak jednak obaw o rzekome zbieranie oraz wykorzystywanie danych posiadaczy urządzeń przez chińskiego giganta, aczkolwiek sam zainteresowany regularnie zaprzecza oskarżeniom ze strony Stanów Zjednoczonych. Mówi się, że Huawei stanowi pewnego rodzaju element w toczącej się wojnie handlowej między USA a Chinami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA przedłużyły zakaz handlu z Huawei

 0