Niedawno Tajwan oraz niektóre ze stanów USA zakazali używania chińskiej platformy TikTok na urządzeniach z sektora publicznego, w obawie o bezpieczeństwo narodowe. Komisarz FCC USA pochwalił posunięcie Tajwanu jako „inteligentne”, a tamtejsze Ministerstwo Cyfryzacji zostało docenione za „silne przywództwo”. Teraz jednak sprawy poszły znacznie dalej.
W e-mailu do członków i pracowników Komisja Administracji Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zakazała we wtorek korzystania z TikToka na urządzeniach mobilnych zarządzanych przez Izbę. "Biuro Bezpieczeństwa Cybernetycznego zostało uznane za aplikację mobilną TikTok za wysokie ryzyko dla użytkowników ze względu na szereg zagrożeń bezpieczeństwa" - czytamy w mailu. Platforma do przesyłania krótkich filmików od dawna jest źródłem obaw o bezpieczeństwo i prywatność, przy czym niektórzy obawiali się, że platforma może być wykorzystywana do szpiegowania obywateli USA przez Chiny. Obawy te podsyciły niedawne doniesienia, że pracownicy TikToka śledzili lokalizację amerykańskich dziennikarzy, żeby namierzyć źródło przecieku informacji. W lipcu natomiast firma przyznała, że pracownicy w Chinach mieli dostęp do danych użytkowników z USA.
Nowa ustawa, która czeka jedynie na podpis prezydenta Bidena, zakazuje używania TikToka na wszelkich urządzeniach należących do państwa. Dotąd TikTok był zakazany w administracji 19 stanów USA oraz w Izbie Reprezentantów.
Wkrótce zakaz korzystania z TikToka zostanie rozszerzony. Na mocy ustawy, która obecnie czeka jedynie na podpis prezydenta Bidena, TikTok zostanie zakazany na wszystkich państwowych urządzeniach. Wcześniej aplikacja została zakazana w 19 stanach na mocy lokalnych przepisów. Wielu polityków chce jednak iść o krok dalej i zakazać aplikacji nie na poziomie pracowników państwowych, ale w ogóle w całyn kraju.
W 2020 roku ówczesny prezydent Donald Trump wydał rozporządzenie, w którym oznaczył TikToka i WeChat jako "zagrożenie". Administracja Trumpa próbowała później wymusić sprzedaż TikToka w USA krajowemu nabywcy. TikTok może jeszcze uniknąć wyrzucenia z USA. ByteDance prowadzi ciągłe rozmowy z rządem USA, aby rozwiązać problemy bezpieczeństwa. Działania te obejmowały skierowanie całego ruchu użytkowników z USA przez Oracle Cloud Infrastructure począwszy od czerwca. Działania te nie powstrzymały jednak pracowników TikToka przed dostępem do danych amerykańskich użytkowników.
Pokaż / Dodaj komentarze do: USA rozprawi się z TikTokiem. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta Bidena