USA wprowadzają całkowity zakaz sprzedaży produktów Kaspersky

USA wprowadzają całkowity zakaz sprzedaży produktów Kaspersky

Biały Dom ogłosił zakaz sprzedaży, odsprzedaży i licencjonowania jakichkolwiek produktów lub usług zabezpieczających firmy Kaspersky na terenie Stanów Zjednoczonych.

Departament Handlu nazwał ten zakaz "pierwszym tego rodzaju" po długim dochodzeniu w sprawie dostawcy oprogramowania antywirusowego. Dochodzenie wykazało, że "kontynuacja działalności firmy w Stanach Zjednoczonych stwarzała ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego – ze względu na ofensywne możliwości cybernetyczne rządu rosyjskiego oraz jego zdolność do wpływania na działania firmy Kaspersky lub kierowania nimi – któremu nie można było zaradzić za pomocą środków łagodzących innych niż całkowity zakaz."

Chociaż zakaz uniemożliwia firmie Kaspersky sprzedaż w USA, konsumenci i firmy w tym kraju mogą nadal korzystać z produktów antywirusowych firmy bez narażania się na kary.

Jednakże osoby i firmy, które nadal używają produktów Kaspersky na swoich komputerach, nie muszą obawiać się kar. "Osoby i firmy, które w dalszym ciągu będą korzystać z istniejących produktów i usług firmy Kaspersky, nie zostaną ukarane karami prawnymi na mocy ostatecznej decyzji," oznajmił Departament Handlu. "Jednak każda osoba lub firma, która w dalszym ciągu korzysta z produktów i usług firmy Kaspersky, bierze na siebie całe ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem."

Od dzisiaj firmie Kaspersky nie wolno zawierać nowych umów z podmiotami z USA dotyczących jej produktów zabezpieczających. Biały Dom daje jednak konsumentom i przedsiębiorstwom trzy miesiące na przejście na alternatywy. Po 29 września Kaspersky zostanie formalnie pozbawiony możliwości "dostarczania jakichkolwiek aktualizacji sygnatur antywirusowych i aktualizacji baz kodu", chociaż nie jest jasne, czy firma będzie przestrzegać zakazu.

Departament Handlu uruchomił stronę internetową, która ma na celu odpowiadanie na pytania dotyczące nowo wprowadzonego zakazu sprzedaży, odsprzedaży i licencjonowania produktów Kaspersky na terenie Stanów Zjednoczonych. Użytkownicy i firmy, które nadal będą wspierać firmę Kaspersky w zabronionych transakcjach, ryzykują sankcjami cywilnymi i karnymi.

Firma Kaspersky odpowiedziała na zakaz, stwierdzając, że „decyzja Białego Domu nie wpływa na zdolność do sprzedaży i promowania ofert oraz szkoleń w zakresie analizy zagrożeń cybernetycznych w USA”.

„Kaspersky uważa, że ​​Departament Handlu podjął decyzję w oparciu o obecny klimat geopolityczny i teoretyczne obawy, a nie kompleksową ocenę uczciwości naszych produktów i usług” – dodała firma. „Kaspersky nie angażuje się w działania zagrażające bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych i faktycznie wniósł znaczący wkład poprzez raportowanie i ochronę przed różnymi podmiotami zagrażającymi, których celem były interesy i sojusznicy USA”.

W dalszej części oświadczenia Kaspersky ostrzegł, że zakaz może osłabić cyberbezpieczeństwo w całej branży. „Głównym skutkiem tych środków będą korzyści, jakie przyniosą cyberprzestępczości. Międzynarodowa współpraca między ekspertami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie w walce ze złośliwym oprogramowaniem, a zakaz ten ograniczy te wysiłki” – stwierdziła firma. „Co więcej, odbiera to konsumentom i organizacjom, dużym i małym, swobodę korzystania z ochrony, jakiej pragną”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA wprowadzają całkowity zakaz sprzedaży produktów Kaspersky

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł