USA: Zakup drukarki 3D tylko dla niekaranych

USA: Zakup drukarki 3D tylko dla niekaranych

Projekt ustawy, przedstawiony w zeszłym tygodniu w legislaturze stanu Nowy Jork, ma na celu kontrolę rozprzestrzeniania drukowanych w 3D "broni-widm" poprzez wprowadzenie obowiązku sprawdzania przeszłości kryminalnej każdej osoby nabywającej drukarkę 3D.

Nowy projekt ustawy, oznaczony jako A8132, został zaprezentowany przez senator Jenifer Rajkumar i przewiduje przeprowadzenie kontroli przeszłości klientów, ale także każdej drukarki 3D, która jest już dostępna na rynku stanu Nowy Jork i jej zdolności do produkcji broni palnej lub komponentów, które pozwalają na modyfikację zwykłej broni półautomatycznej na pełnoautomatyczną. W ramach definicji projektu, broń-widmo to broń palna stworzona przy użyciu drukowania 3D lub zestawu broni, który nie zawiera numeru seryjnego i jest oferowany na rynku bez weryfikacji przeszłości. Choć drukarki 3D nie są niezbędne do produkcji broni-widmo, znacznie ułatwiają proces tworzenia takiej broni.

W Nowym Yorku powstała ustawa nakazująca kontrolę przeszłości kryminalnej kupujących drukarki 3D oraz badanie przeszłości już sprzedanych drukarek pod kątem produkcji tzw. broni widmo. Liczba strzelanin z udziałem wydrukowanej broni wzrosła o 1000%.

Senator Rajkumar podkreśliła w towarzyszącym projektowi memorandum, że drukarki 3D pozwalają przestępcom na produkcję ciężkiej do wyśledzenia i jednocześnie taniej broni palnej, której koszt to często mniej niż 200 dolarów.  "W ciągu ostatnich lat broń-widmo staje się coraz bardziej popularna. W roku 2019 w Nowym Jorku odnotowano 100 przypadków konfiskaty takiej broni, jednak w 2022 roku liczba ta wzrosła gwałtownie do 637" - podkreśliła Rajkumar. "Należy zaznaczyć, że jednocześnie w całym kraju liczba incydentów strzelanin z użyciem broni-widma wzrosła aż o 1000 procent."

Warto zaznaczyć, że te statystyki nie są wymysłem, choć mogą nieznacznie różnić się od danych policyjnych. Według New York City Police Department, liczba przypadków konfiskaty nielegalnej broni palnej wzrosła o 60 procent w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednak, według dostępnych danych nowojorskiej policji, jedynie 463 nielegalne egzemplarze broni palnej zostały zabezpieczone w 2022 roku. Warto również zwrócić uwagę, że Amerykańskie Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu i Broni Palnej (ATF) odnotowało 1083-procentowy wzrost obecności broni palnej wyprodukowanej prywatnie, w tym tej wykorzystującej drukarki 3D, w latach 2017–2021, co zaowocowało konfiskatą 19 273 sztuk takich broni.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA: Zakup drukarki 3D tylko dla niekaranych

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł