USA zaostrzą ograniczenia dla dostawców Huawei?

USA zaostrzą ograniczenia dla dostawców Huawei?

W internecie pojawiły się niepokojące dla Huawei informacje jakoby administracja Donalda Trumpa planowała jeszcze bardziej zaostrzyć dostępne ograniczenia. Podczas wywiadu przeprowadzonego w trakcie światowego forum ekonomicznego sekretarz handlu USA, Wilbur Ross zapowiedział nowe regulacje a skutki prowadzonych prac miały pojawić się w niedługim czasie. Chodziło bardziej o uszczelnienie dotychczasowych ograniczeń, bowiem według amerykańskich przepisów firmy ze Stanów Zjednoczonych w pewnych przypadkach mogą nadal sprzedawać swoje produkty przedsiębiorstwom objętym zakazem handlu. Jednak według niektórych mediów Pentagon miał skutecznie zablokować próbę zaostrzenia obecnych ograniczeń przez przedstawicieli Donalda Trumpa, które uderzyły by w Huawei (jego zgoda miała być wymagana do dalszych działań).

Administracja Donalda Trumpa planowała wzmocnić ograniczenia uniemożliwiające skuteczną współpracę amerykańskich firm z Huawei, ale do gry włączył się Pentagon w związku z czym przyszłość tych planów stanęła pod znakiem zapytania.

USA zaostrzą ograniczenia nałożone na Huawei?

Aktualnie wymiana handlowa jest możliwa w sytuacji, gdy dany produkt w 75 procentach powstał poza terytorium USA, a jak wiadomo Intel czy Micron wytwarzają swoje podzespoły w Chinach, Tajlandii, Singapurze, Japonii i na Tajwanie. Plan zakładał podniesienie przytoczonego progu do 90 procent. Według New York Times część urzędników sprzeciwia się takim regulacjom argumentując, to zniechęceniem zagranicznych firm do korzystania z amerykańskich komponentów co ostatecznie osłabiłoby tamtejsze przedsiębiorstwa i ich konkurencyjność. Teraz trzech wpływowych amerykańskich senatorów będących członkami senackiej komisji wywiadu napisało do sekretarza obrony żądając więcej detali odnośnie wspomnianego projektu. W liście z 24 stycznia senatorowie Ben Sasse, Tom Cotton i Marco Rubio napisali, że „Huawei jest ramieniem Komunistycznej Partii Chin i powinien być właśnie tak traktowany".

Co ważne zmianom sprzeciwiają się amerykański producenci, ponieważ dla nich Chiny są dość ważnym rynkiem zbytu (60 procent całej sprzedaży w minionym roku wg. Bloomberga). Huawei to bez wątpienia jeden z największych dostawców smartfonów na całym globie, który do 2021 roku zamierza prześcignąć liderującego pod tym względem Samsunga, aczkolwiek nie wiemy, czy te założenie zostanie zrealizowane w obliczu już wprowadzonych ograniczeń, a także widma następnych sankcji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: USA zaostrzą ograniczenia dla dostawców Huawei?

 0