USB4 będzie wspierać Thunderbolt 3 i podwoi przepustowość USB 3.2

USB4 będzie wspierać Thunderbolt 3 i podwoi przepustowość USB 3.2

Dopiero co pisaliśmy, że pierwsze urządzenia wspierające nowy (i wprowadzający nieco zamieszania) interfejs USB 3.2 pojawić mają się jeszcze w tym roku, a USB Promotors Group właśnie zapowiedziało nadejście standardu USB4 (zdaje się, że tak będzie wyglądał jego zapis). Ten zapewnić ma podwojenie prędkości transferów względem poprzednika, co możliwe będzie w dużej mierze dzięki kluczowemu ruchowi ze strony Intela. Niebieska ekipa postanowiła bowiem zrezygnować z wszelkich opłat licencyjnych związanych z protokołem Thunderbolt 3, dzięki czemu stanie się on otwartym darmowym standardem i tym samym jego implementacja będzie znacznie tańsza. Thunderbolt 3 stanie się też podstawą dla nadchodzącego USB4 i w rezultacie oferować będzie maksymalne prędkości sięgające do 40 Gb/s, czyli dwukrotnie większe niż w przypadku USB 3.2 oraz identyczne jak w interfejsie Intela.

Thunderbolt 3 stanie się  podstawą dla nadchodzącego USB4 i w rezultacie oferować będzie maksymalne prędkości sięgające do 40 Gb/s.

USB4 będzie wspierać Thunderbolt i podwoi przepustowość USB 3.2

„Współpracując z USB Promoter Group, otwieramy drzwi dla innowacji w zakresie szerokiego spektrum urządzeń i doświadczeń konsumentów, by zmaksymalizować przyjmowanie się na rynku urządzeń kompatybilnych Thunderbolt” - stwierdził Jason Ziller, szef działu Client Connectivity w Intelu. Bardzo istotne jest także zachowanie przez USB4 wstecznej kompatybilności z Thunderbolt 3, USB 3.2 (standard ten wchłonie wcześniejsze USB 3.0 i USB 3.1) i USB 2.0. Poza tym, nowy interfejs USB, podobnie jak Thunderbolt 3, będzie w stanie zapewnić do 100 W mocy, co jest wystarczające do zasilania jednego monitora 5K lub dwóch 4K. Oczywiście zrobi także użytek ze złącza USB typu C, które przez lata znalazło szerokie zastosowanie - od smartfonów, do laptopów czy monitorów - pozwalającego na przesyłanie obrazu 4K w 60 Kl./s. Co warto podkreślić, USB4 i Thunderbolt 3 będą razem koegzystować na rynku, tym samy ten pierwszy standard nie zastąpi drugi. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę otwartą naturę USB4 i powszechność stosowania tego interfejsu, zapewne zyska on dużo większą popularność. Dla przykładu obecnie na rynku znajdują się jedynie 463 urządzenia certyfikowane Thunderbolt 3, pomimo że standard ten zadebiutował w 2015 roku.

USB 3.2 jeszcze w tym roku. Podwoi prędkość i wprowadzi nieco zamieszania

USB4 to świetna wiadomość dla konsumentów, ponieważ oznacza, że prędkość transferów rzędu 40 Gb/s stanowić będzie punkt wyjścia dla przyszłych portów USB. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na implementację tego interfejsu w pierwszych urządzeniach przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, tym bardziej, że dopiero pod koniec bieżącego roku zadebiutować ma USB 3.2. Co więcej USB Promoter Group dopiero w okolicach połowy tego roku zaprezentować ma szczegóły specyfikacji USB4, więc wieści na ten temat należy wypatrywać zapewne w trakcie czerwcowych targów Computex w Tajpej. Jak na razie nie wiemy też nic na temat wsparcia przez USB4 dla przyszłej wersji Thunderbolt, ale Intel zapewnił, że zamierza promować markę Thunderbolt wraz z USB4, co daje pewne nadzieje.

Pokaż / Dodaj komentarze do: USB4 będzie wspierać Thunderbolt 3 i podwoi przepustowość USB 3.2

 0