Ustawienie tego obrazu jako tapety, uszkadza niektóre smartfony z Androidem

Ustawienie tego obrazu jako tapety, uszkadza niektóre smartfony z Androidem

Odkryto, że ustawienie określonego obrazu jako tapety na niektórych telefonach z Androidem może blokować urządzenia, powodując ich awarię i utknięcie w pętli, która włącza i wyłącza wyświetlacz, uniemożliwiając przejście do ekranu blokady. Ice Universe, który dostarczył w przeszłości wielu przecieków na temat smartfonów, wyszczególnił ten problem na swoim koncie na Twitterze. Wydaje się, że błąd dotyczy większości urządzeń z Androidem, zwłaszcza Samsunga. Android Authority pisze, że ustawienie obrazu jako tapety nie wpłynęło na Huawei Mate 20 Pro, ale spowodowało awarię Pixela 2. Awarii uległ również Pixel 3 XL, co pokazało 9To5Google, które jako pierwsze opisało problem.

To zdjęcie jako może zepsuć urządzenie z Androidem i choć nie jest to trwałe uszkodzenie - nie ustawiajcie tego zdjęcia na tapecie.

Okazuje się, że telefony nie obsługują przestrzeni kolorów obrazka. Zamiast korzystać z preferowanego przez system Android sRGB, wykorzystano tu przestrzeń kolorów RGB, której Android 10 nie konwertuje. Oznacza to, że wszelkie niekompatybilne urządzenia będą podatne. Na szczęście urządzenia można przywrócić do życia. Trzeba uruchomić ponownie smartfon w trybie awaryjnym i usunąć plik obrazu lub użyć bootloadera, aby całkowicie zresetować telefon. Zdjęcie samo w sobie nie jest groźne, może spokojnie sobie leżeć w galerii, problem pojawia się przy ustawieniu obrazu jako tapety.

Należy zauważyć, że dzięki funkcji podglądu w Androidzie z numerkiem 11, system konwertuje nieobsługiwane przestrzenie kolorów, co pozwoliło na otworzenie obrazu na urządzeniu Pixel 4 XL. Okazuje się, że podobny problem został zgłoszony w narzędziu Google do śledzenia problemów z Androidem w 2018 roku, ale programiści Google stwierdzili, że nie byli w stanie odtworzyć problemu i zamknęli zgłoszenie. Według Ice Universe Samsung otrzymał informację na temat błędu w połowie maja i podobno producent rozwiązał już problem, sugerując oczekiwanie na poprawkę.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ustawienie tego obrazu jako tapety, uszkadza niektóre smartfony z Androidem

 0