Uważajcie na laptopy z AMD RX 6800M. Wydajność spada nawet o 25% na fabrycznych ustawieniach

Uważajcie na laptopy z AMD RX 6800M. Wydajność spada nawet o 25% na fabrycznych ustawieniach

AMD dopiero co zapowiedziało swoje nowe układy graficzne do laptopów, a już pojawiają się doniesienia o poważnych problemach. Asus Strix G15 było mocno promowany podczas premiery, jako konstrukcja oparta całkowicie o platformę AMD oraz gamingowy sprzęt wyposażony w nowy flagowy układ Radeon RX 6800. Niestety, jak mówią najnowsze doniesienia, układ graficzny zaniża wydajność ze względu na standardową pamięć RAM, jak również podczas pracy na wbudowanym wyświetlaczu. Są to bardzo niepokojące doniesienia i choć oba problemy stosunkowo łatwo naprawić, coś takiego nie powinno mieć miejsca w platformie reklamowanej jako AMD Advantage.

Nowy układ Radeon RX 6800M jest rzekomo ograniczany przez pamięć RAM oraz ciągle włączone iGPU - wydajność wzrasta nawet o 25% przy zmienieniu timingów RAM i przełączeniu się na zewnętrzny monitor (a wystarczyło wprowadzić blokadę iGPU jak u NVIDII). Taki start platformy "AMD Advantage" nie pokazuje przewagi nad konkurencją.

Nie jest niczym nowym, że układy mobilne są słabsze niż ich desktopowe odpowiedniki. Niestety układ AMD RX 6800M dodatkowo mocno uzależnia swoją wydajność od reszty podzespołów - można nawet powiedzieć, że zbyt mocno. Wydajność układu w laptopie Asus Strix G15 mocno spadała podczas korzystania ze standardowych ustawień RAM i wewnętrznego wyświetlacza. W laptopie tym (podobnie jak i wielu innych) system przełącza się na zintegrowaną, albo oddzielną grafikę, zależnie od potrzeb. Ma to na celu oszczędzanie baterii i lepszą kulturę pracy podczas mniej wymagających zadań, niestety w tym przypadku iGPU jest ciągle aktywne co obciąża procesor i zmniejsza przepustowość.

W laptopach z układami konkurencji jest możliwość wymuszenia pracy tylko na dedykowanym układzie, jednak G15 nie pozwala na takie działania, więc maksymalną wydajność osiąga tylko na podłączonym dodatkowo zewnętrznym wyświetlaczu. Co więcej, fabryczne timingi ustawione przez Asusa również mocno zaniżają wydajność, co nie jest pierwszym takim przypadkiem, bo podobne doniesienia widzieliśmy również w przypadku samych Ryzenów. Teraz w kombinacji Ryzen + Radeon obserwujemy jeszcze gorszą sytuację. Wymiana pamięci RAM i wyjście na wewnętrzny wyświetlacz spowodowało, że G15 zwiększył wydajność z 102 do 135 FPS w Shadow of the Tomb Raider. Flagowiec RX 6800M jest ograniczany do wydajności na poziomie RTX 3060. AMD Advantage dopiero wystartowało i niestety obserwujemy pierwsze problemy, które mogą być dotkliwe dla kupujących, którzy oczekując maksymalnej wydajności, będą ograniczani przez sprzęt, który kupili. AMD powinno lepiej sprawdzić platformę od Asusa, która ma być tą reprezentacyjną. Jeśli wyniki tych testów potwierdzą również inni recenzenci, to będzie to nieciekawa sytuacja marketingowa, na której z pewnością skorzysta konkurencja.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Uważajcie na laptopy z AMD RX 6800M. Wydajność spada nawet o 25% na fabrycznych ustawieniach

 0