AV-TEST, niezależna organizacja oceniająca oprogramowanie antywirusowe i pakiety bezpieczeństwa, przetestowała 18 pakietów antywirusowych dla systemu Windows 10.
Niegdyś to Norton był uważany za najbardziej obciążający system.
W badaniu wykorzystano około 12 000 próbek złośliwego oprogramowania, które zostały zmieszane w 1,5 miliona plików, aby sprawdzić, które z nich potrafią wykryć zagrożenia. Dodatkowo, organizacja sprawdziła także oprogramowanie ransomware, jednak zaznaczyła, że nawet pozytywna detekcja nie gwarantuje ochrony przed atakiem. Zbadano 18 pakietów bezpieczeństwa: AhnLab, Avast, AVG, Avira, Bitdefender, ESET, F-Secure, G DATA, K7 Computing, Kaspersky, Malwarebytes, McAfee, Microsoft Defender, Microworld, Norton, PC Matic, Protected. net i Trend Micro. Każdy z pakietów mógł zdobyć maksymalnie 6 punktów w każdej z trzech kategorii testów: ochrona, wydajność i użyteczność.
Microsoft Defender to jeden z najpopularniejszych antywirusów, przede wszystkim dlatego, że jest domyślnie dostarczany z systemem Windows. Okazuje się jednak, że zużywa więcej zasobów systemowych niż inne programy antywirusowe.
O ile pod względem ochrony programy antywirusowe nie odbiegały zbytnio od siebie poziomem, to w kategorii wydajność i użyteczność wyróżniły się dwa produkty. Microsoft Defender uzyskał doskonałe wyniki 6 w kategoriach ochrony i użyteczności, ale pod względem wydajności, był najgorszy ze wszystkich testowanych programów. „Najwyższe obciążenie systemu w teście zostało wygenerowane przez program antywirusowy Windows Defender dla konsumentów. Ponieważ obciążenie systemu jest znacznie wyższe niż w przypadku innych produktów, program Defender stracił cały punkt, kończąc na 5 z 6 punktów” — napisał AV -TEST. Niestety brak jest informacji jak duże faktycznie były te różnice w obciążeniu.
6 antywirusów otrzymało najwyższe możliwe oceny.
14 z 18 pakietów otrzymało ocenę Top Product za wynik 17,5 lub wyższy. Microsoft Defender, ESET, Microworld i PC uzyskały łącznie 17 punktów, ale nadal zapewniają niezawodny poziom bezpieczeństwa. Najgorszy wynik ze wszystkich kategorii, 3,0, otrzymał PC Matic w sekcji użyteczności, który generował najwięcej fałszywych alarmów. Sześć produktów osiągnęło najwyższy możliwy wynik 18: Avast, Avira, Bitdefender, G DATA, Kaspersky i Trend Micro.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Uważajcie na Microsoft Defender. Ten antywirus wypadł najgorzej