Uzależnienie od gier oficjalnie uznawane przez Światową Organizację Zdrowia

Uzależnienie od gier oficjalnie uznawane przez Światową Organizację Zdrowia

Temat uzależnienia od gier przewijał się od lat, jednak dotychczas nigdy nie był „oficjalną” chorobą psychiczną, ten stan rzeczy zmieni się w 2018 roku.

Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization (WHO)) ostatni raz odświeżona była w 1990 roku, przyszedł czas na kolejną korektę, która będzie miała miejsce w 2018 i uwzględni również temat graczy. Istnieje już wersja ‘beta’ nowych zapisów ICD-11, w której znajdziemy artykuł o uzależnieniu od gier komputerowych z powodu zaburzeń psychicznych, behawioralnych bądź neurorozwojowych. Notka na ten temat mówi o stawianiu rozrywki, jaką jest granie jako priorytet, nie kontrolując przy tym intensywności i częstotliwości zasiadania przy komputerze. Jak opisują specjaliści – takie działania mogą powodować poważne upośledzenia w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym czy zawodowym, a także na wielu obszarach funkcjonowania.

Czy jesteście uzależnieni od gier? – WHO oficjalnie uznaje nadmierne granie za chorobę psychiczną.

Patrząc na ten temat obiektywnie – faktycznie gry mogą być uzależniające, ale tak samo może zadziałać prawie każde ludzkie hobby czy aktywność. Należy się zastanowić, dlaczego nie uwzględnia się innych uzależnień związanych z technologią, chociażby takich jak ciągłe surfowanie po internecie czy tysiące selfie każdego dnia. Niestety takie działania mogą po raz kolejny rzucić negatywne światło na gry i tematy z nimi związane, co może doprowadzić do większej ilości zaostrzeń i ogólnoświatowej nagonki – „jakim złem są gry komputerowe”. Na szczęście są organizacje, które tłumaczą, jak działa uzależnienie od tego rodzaju rozrywki, popierając to badaniami. Tak zrobiło American Psychological Association, tłumacząc, że uzależnienie od gier prowadzi jedynie do niewielkich zaburzeń (o ile w ogóle wystąpią), oraz że nie są one wcale stabilne – od gier oderwiemy się tak samo szybko, jak w nie „wejdziemy”. Co sądzicie o takim problemie? Czy to dobrze, że jest oficjalnie uznawany, może dotyczy kogoś z Waszego otoczenia, a może Was samych?

Pokaż / Dodaj komentarze do: Uzależnienie od gier oficjalnie uznawane przez Światową Organizację Zdrowia

 0