Użył chłodzenia dla smartfona na Ryzenie. Jakie są tego efekty?

Użył chłodzenia dla smartfona na Ryzenie. Jakie są tego efekty?

Pobór mocy mobilnych procesorów dla smartfonów, nawet tych gamingowych, wciąż nijak ma się do zużycia energii desktopowych CPU. Co jeśli jednak spróbować użyć chłodzenia dedykowanego smartfonom na procesorze dla komputerów stacjonarnych?

Smartfonowy Cooler kontra procesory

Obecne smartfony to naprawdę potężne urządzenia, które niekiedy potrafią na przykład oferować więcej pamięci RAM niż niejeden komputer. Niemniej jednak, jeśli chodzi o wydajność, to mobilne procesory wciąż dzieli przepaść względem desktopowych układów. Wiąże się to między innymi z poborem mocy, który w procesorach dla komputerów stacjonarnych jest znacznie większy. Wyższe zapotrzebowanie na energię oznacza większe ilości wydzielanego ciepła. Co jeśli jednak sprawdzić, czy w ogóle da się chłodzić desktopowy procesor chłodzeniem stworzonym z myślą o energooszczędnych smartfonach? Taki eksperyment postanowił przeprowadzić YouTuber z kanału Dawid Does Tech Stuff.

Jak się okazało, mimo bardzo kiepskiego chłodzenia, Ryzen był w stanie pracować pod obciążeniem grą Battlefield V.

Na pierwszy ogień poszedł procesor Intel Core m3-8100Y zintegrowany z niewielką płytką (na wzór Raspberry Pi) o nazwie LattePanda Alpha. Co istotne, wartość TDP dla Core m3-8100Y wynosi zaledwie 5 W. Okazało się, że aby smartfony cooler w ogóle mógł przylegać do tego procesora konieczne było użycie dość grubego termopadu. Poza tym chłodzenie nie było w żaden sposób przytwierdzone do samej płytki, a więc raczej nie ma mowy o odpowiednio dobrym docisku. Rezultat? Podczas obciążenia grą Half Life 2 smartfonowy układ chłodzenia praktycznie nie był w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury, ponieważ ta dobijała do 100°C.

Jak chłodzenie poradziło sobie z Ryzenem 3 5300G?

Kiepski wynik na 5-watowym procesorze Intela widocznie nie zniechęcił twórcy, ponieważ w dalszym kroku postanowił sprawdzić, jak to miniaturowe chłodzenie poradzi sobie z procesorem z prawdziwego zdarzenia, jakim jest Ryzen 3 5300G z konfigurowalnym TDP w zakresie 45-65 W. Przewagą tego modelu jest jednak jego powierzchnia, która w przeciwieństwie do Core m3-8100Y jest duża i w pełni płaska. Autor stwierdził jednak, że nie użyje żadnego materiału termoprzewodzącego, a jedynie przyklei cooler do procesora, tak jak robi się to w przypadku smartfona. Również i w tym teście zabrakło przytwierdzenia chłodzenia do płyty głównej.

Jak się okazało, mimo bardzo kiepskiego chłodzenia, Ryzen był w stanie pracować pod obciążeniem grą Battlefield V. Jego temperatura wynosiła jednak 96°C, a taktowanie oscylowało wokół 3,1 GHz. Sam pobór mocy to natomiast okolice 22,5 W. Rezultaty tego eksperymentu za bardzo nie zaskakują. No może z wyjątkiem tego, że procesor Ryzen w ogóle jakkolwiek pracował bez wyłączania się z powodu zbyt wysokiej temperatury.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Użył chłodzenia dla smartfona na Ryzenie. Jakie są tego efekty?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł