Użytkownicy mobilnych Ryzenów ponad rok czekają na graficzne sterowniki

Użytkownicy mobilnych Ryzenów ponad rok czekają na graficzne sterowniki

Nie da się ukryć, że choć procesory Ryzen odniosły duży sukces w segmencie desktopowym, to jednak AMD wciąż bardzo mocno kuleje na rynku mobilnym i ich CPU niechętnie wykorzystywane są przez producentów notebooków. Co prawda Czerwona ekipa praktycznie za każdym razem podkreśla, jak istotne są dla nich mobilne Ryzeny, ale praktyka zdaje się pokazywać coś zgoła odmiennego. Wystarczy spojrzeć bowiem jak często AMD wypuszcza sterowniki dla laptopowych CPU, by przekonać się, że najwyraźniej te nie stanowią dla nich priorytetu. Dla przykładu niektóre notebooki bazujące na układach Raven Ridge nie otrzymały nawet jednej aktualizacji od swojej premiery przeszło rok temu, kiedy konkurencja regularnie wypuszcza tego typu update’y.

Użytkownicy z APU Ryzen narzekają na brak aktualizacji sterowników graficznych. AMD tłumaczy, że to wina producentów OEM.

Użytkownicy mobilnych Ryzenów czekają ponad rok na graficzne sterowniki

Trudno się więc dziwić, że użytkownicy narzekają na ten aspekt, wyrażając swoje zdanie m.in. w serwisie Reddit. AMD postanowiło odpowiedzieć na tę krytykę, tłumacząc, że tego typu „sterowniki przeważnie skrojone są pod konkretną platformę OEM” i „wypuszczanie generycznych sterowników APU dla wszystkich systemów z mobilnymi układami Ryzen, skutkować mogłoby nie najlepszymi doświadczeniami ze strony użytkowników”. Firma podkreśliła także, że zamierza jednak coś z tym zrobić i będzie namawiać producentów laptopów do wypuszczania graficznych sterowników dla układów Ryzen Mobile dwa razy do roku od 2019 roku. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że oświadczenie to nie tylko nie uspokoiło niezadowolonych klientów, ale i wywołały odwrotny skutek. Nowe sterowniki graficzne dwa razy do roku to wciąż rezultat daleki od ideału, a do tego przerzucanie winy na partnerów OEM wydaje się tu dość pokrętnym tłumaczeniem.

Trzeba bowiem pamiętać, że nie mówimy tu o żadnych personalizowanych APU, jak np. te przygotowywane przez AMD dla konsol, a producenci OEM sięgają po powszechnie dostępne chipy, identyczne dla każdego z nich pod względem fizycznym i możliwości. Dostosowywanie APU pod konkretny sprzęt przeważnie ogranicza się jedynie do rezygnowania z pewnych funkcji i choć poszczególne komponenty w notebookach mogą się różnić, a wyświetlacze oferować mogą np. odmienną częstotliwość odświeżania, to jednak z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku komputerów stacjonarnych, gdzie nie stanowi to przecież kłopotu. Co więcej, NVIDIA nie ma problemu z regularnym dostarczaniem nowych sterowników dla laptopowych GPU. Jeśli więc AMD rzeczywiście chce odnieść sukces na rynku mobilnym, to musi zmienić swoje podejście, w innym wypadku trudno będzie konkurować firmie z rywalami, którzy mają bardzo mocno zakorzenione pozycje w tym segmencie.

Oświadczenie AMD:

Opinie użytkowników są kluczową częścią tego, jak AMD przygotowuje znakomite produkty. Wasze uwagi jasno postawiły sprawę, że jest pole do poprawy na gruncie aktualizacji sterowników dla notebooków z procesorami AMD Ryzen™ Mobile zarówno tych wyposażonych tylko w procesor APU, jak i tych z dodatkowymi kartami graficznymi. Ważne jest, aby zrozumieć, że nasze sterowniki są zwykle dostosowane do specyfiki platform producentów OEM, więc wydawanie jednego generycznego sterownika dla układów graficznych w procesorach APU dla wszystkich mobilnych platform bazujących na układach AMD Ryzen mogłoby przynieść nie najlepszy efekt. Co zatem AMD może zrobić?

Jesteśmy zdeterminowani, aby pracować z naszymi partnerami OEM, aby zwiększyć częstotliwość wydawania aktualizacji sterowników graficznych dla procesorów AMD Ryzen Mobile. Począwszy od 2019 roku naszym celem będzie umożliwienie producentom OEM dostarczania dwóch aktualizacji sterowników graficznych w roku i dotyczyć to będzie wszystkich systemów z procesorami AMD Ryzen Mobile. Z uwagi na to, że aktualizacje są ostatecznie w rękach firm OEM, to mogą występować różnice między platformami na tym polu, ale zależy nam na tym, żeby cel ten został jasno sprecyzowany zarówno dla nas, jak i naszych partnerów OEM. Aktualizacje te powinny być udostępniane do pobrania na poszczególnych stronach producentów urządzeń.

Ponadto AMD będzie dalej badać sposoby dostarczania sterowników AMD Ryzen Mobile tak, aby było to zbieżne z aktualnie najnowszymi wersjami oprogramowania AMD. Kolejne informacje na ten temat zostaną opublikowane tak szybko, jak to będzie możliwe. Dziękujemy społeczności użytkowników sprzętu AMD za ich opinie na temat tego problemu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Użytkownicy mobilnych Ryzenów ponad rok czekają na graficzne sterowniki

 0