Użytkownicy urządzeń Surface zgłaszają throttling CPU do 400 MHz

Użytkownicy urządzeń Surface zgłaszają throttling CPU do 400 MHz

Zdaje się, że najnowsza aktualizacja firmware’u wypuszczona przez Microsoft dla urządzeń z serii Surface przynosi więcej szkody niż pożytku. Wielu użytkowników modeli Surface Pro 6 oraz Surface Book 2 żali się bowiem, że po jej zainstalowaniu procesory w ich sprzęcie pracują z bardzo mocno obniżonymi zegarami. Throttling CPU jest w tym wypadku tak duży, że częstotliwość ich taktowania spada aż do 400 MHz, a część osób skarży się, że nie pomaga nawet zrestartowanie systemu, ponieważ prędkość procesora wciąż utrzymuje się na tym poziomie. Co prawda już wcześniej pojawiały się doniesienia o takim nietypowym zachowaniu urządzeń Surface, ale te mocno przybrały na sile po tym, jak gigant z Redmond wypuścił najnowszy firmware, więc elementy te zdają się łączyć ze sobą.

Wielu użytkowników modeli Surface Pro 6 oraz Surface Book 2 żali się , że ich sprzęt pracuje z bardzo mocno obniżonymi zegarami.

Użytkownicy urządzeń Surface zgłaszają thottling CPU do 400 MHz

Użytkownicy hybrydowych laptopów Microsoft postanowili przeprowadzić śledztwo na własną rękę i odkryli powiązanie pomiędzy bardzo agresywnym thottlingiem oraz opcją CPU Intela znaną jako BD PROCHOT (skrót od bi-directional processor hot). Tę może jednak uruchomić praktycznie dowolny komponent lub peryferia, a nie tylko CPU i sprowadza się ona właśnie do obniżania taktowania procesora, by zachować temperaturę procesora w granicach rozsądku. W zamyśle funkcja ta chronić ma procesor przed przegrzewaniem wynikającym z wysokich temperatur innych komponentów, ale już w przeszłości sprawiała podobne problemy, ponieważ prowadziła do throttlingu CPU, nawet jeśli ten wciąż charakteryzował się relatywnie niską temperaturą.

Nie mamy pewności, czy BD PROCHOT rzeczywiście jest tu winowajcą (lub też chociaż po części odpowiada za ten problem), ale ewidentnie coś jest nie tak. Na szczęście Microsoft potwierdził, że zdaje sobie sprawę z dziwnego zachowania urządzeń Surface Pro 6 oraz Surface Book 2 i pracuje obecnie nad rozwiązaniem, więc użytkownicy powinni wkrótce otrzymać nową aktualizację firmware’u. Obecnie właściciele tych modeli Surface radzą sobie korzystając z takich aplikacji jak ThrottleStop, których zadaniem jest blokowanie thottlingu procesora, a w momencie kiedy sprzęt rzeczywiście osiąga zbyt wysokie temperatury, następuje wyłączenie systemu. To jednak tylko półśrodek i mamy nadzieję, że producent rzeczywiście szybko upora się z tym problemem.       

Pokaż / Dodaj komentarze do: Użytkownicy urządzeń Surface zgłaszają throttling CPU do 400 MHz

 0