Użytkownicy usługi Microsoft 365 stali się celem ataków phishingowych

Użytkownicy usługi Microsoft 365 stali się celem ataków phishingowych

Office 365 przeszedł pewną zmianę, w wyniku której powstał Microsoft 365. Sama cena nie uległa zmianie a usługa w ramach opcji abonamentowych Microsoft 365 Personal i Family oferuje m.in. na bieżąco aktualizowane programy Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access i Publisher czy 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze OneDrive (1 TB na 1 osobę łącznie 6 TB w pakiecie Family). Oczywiście tych możliwości jest jeszcze więcej i są one opisane na stronie usługi. Bez wątpienia platforma Microsoftu wzbudza spore zainteresowanie przykuwając uwagę nie tylko zwykłych użytkowników, ale także hakerów. Okazuje się, że nowe strony logowania do Microsoft 365 i platformy Azure są wykorzystywane przez przestępców do przeprowadzania ataków phishingowych. Gigant z Redmond przyznał, że otrzymuje niepokojące sygnały odnośnie zwiększonej aktywności hakerów. Oszustwa są wykorzystywane do wyłudzenia od ofiar ich danych osobowych takich jak loginy, hasła, adresy e-mail lub dane adresowe.

W ostatnim czasie odnotowano sporą liczbę ataków phishingowych wymierzonych w użytkowników Microsoft 365 oraz Azure.

Użytkownicy usługi Microsoft 365 stali się celem ataków phishingowych

Rebranding platformy odbył się dość niedawno więc hakerzy nie potrzebowali zbyt wiele czasu, aby przerobić wygląd nowej strony logowania i podsyłać ją poprzez wiadomości e-mail. W związku z tym istnieje ryzyko, że niczego nieświadomi klienci usługi będą łatwo nabierać się na sztuczkę oszustów. Ogółem administratorzy amerykańskiego przedsiębiorstwa odnotowali kilkanaście ataków phishingowych a ich liczba nadal rośnie. Jest to tym bardziej niepokojące bowiem w obliczu pandemii koronawirusa wiele firm przeszło na system pracy zdalnej w efekcie rozwiązania pokroju Microsoft 365 oraz Azure są wykorzystywane jeszcze częściej. To nie pierwszy tego rodzaju przypadek, ponieważ przestępcy wysyłali także do potencjalnych ofiar spreparowane e-maile ze sklonowanymi zdjęciami pochodzącymi z automatycznych powiadomień Microsoft Teams. Oczywiście jak to w tego rodzaju sytuacjach bywa chciano uzyskać loginy oraz hasła do profili. Warto podkreślić, że Microsoft Teams wzbudzał w ostatnim czasie spore zainteresowanie i według Microsoftu 30 marca korzystało z niego 75 milionów ludzi.

Całkiem dobrze radzi sobie też Windows 10, który jest już zainstalowany na ponad miliardzie urządzeń. Zapewne zwiększona liczba instalacji wiąże się z zakończeniem w styczniu bieżącego roku wsparcia dla Windowsa 7. Zgodnie z danymi NetMarketShare dziesiątka w kwietniu posiadała udziały rynkowe wynoszące 56,08 procent, z kolei 25,59 procent co pokazuje, iż nie wszyscy zrezygnowali i zapewne jeszcze długo nie zrezygnują z usług dostępnego od 2009 roku systemu operacyjnego. Windows 8.1 z 3,28 procent udziałów został natomiast wyprzedzony przez Mac OS X 10.15, który ma ich 4,15 procent.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Użytkownicy usługi Microsoft 365 stali się celem ataków phishingowych

 0