Użytkownik Reddita zmieścił cały film na jednej dyskietce 1,44 MB

Użytkownik Reddita zmieścił cały film na jednej dyskietce 1,44 MB

Nie da się ukryć, że w ostatnich kilkunastu latach doszło do ogromnej rewolucji w świecie telewizji, seriali i ogólnie pojętnego audio-wideo. Weźmy na przykład filmy DVD, które oglądaliśmy w rozdzielczości 720 × 480 pikseli. Później pojawiły się telewizory HD Ready, potem Full HD, a aktualnie standardem są modele 4K Ultra HD i na popularności zyskują już ekrany 8K. Nie inaczej jest w przypadku dźwięku, gdzie problemem nie jest już stworzenie systemu kina domowego, składającego się z 24 głośników w standardzie 22.2. Wszyscy już się do tego przyzwyczailiśmy, ale wiadomo, że materiały w tego typu standardach zajmują sporo miejsca czy to na dyskach, płytach czy też obciążają sieci internetowe w momencie strumieniowania ich na telefon, komputer lub telewizor. Tymczasem pewien użytkownik Reddita zmieścił cały film na pojedynczej dyskietce o pojemności 1,44 MB.

Użytkownik Reddita zmieścił cały film na pojedynczej dyskietce o pojemności 1,44 MB.

I created a floppy disk VCR that plays full length films (like garbage) with the help of a Pi and a custom x265 codec. I call it the LimaTek Diskmaster from r/raspberry_pi

Jak udało mu się to zrobić? Oczywistym jest, że konieczna była kompresja i to dość drastyczna. Po pierwsze, GreedyPaint (bo tak brzmi jego pseudonim) wykorzystał kodek x265. Po drugie, w znaczący sposób obniżył rozdzielczość wideo do zaledwie 120 × 96 pikseli. Jednak nawet to nie wystarczyło, aby zmieścić cały film o długości około 90 minut. Do tego konieczna była jeszcze jedna zmiana, prawdopodobnie najgorsza ze wszystkim na wypadek chęci obejrzenia filmu w przyszłości. Użytkownik Reddita ograniczył liczbę wyświetlanych klatek na sekundę do zaledwie czterech (standardowo filmy mają 24 klatki na sekundę). W ten sposób pierwsza część Shreka zajmowała zaledwie 1,37 MB, czyli jedyne 0,03 procent tego, ile ten sam materiał zajmuje na płycie DVD 4,7 GB, nie wspominając już o Blu-ray. Jeśli chcecie sprawdzić efekt, to wideo wrzuciłem powyżej.

Oczywiście tak drastyczna kompresja nie ma żadnego sensownego zastosowania. To jedynie ciekawostka, która pokazuje, że się da. Czy ma to sens? Nie ma absolutnie żadnego, tym bardziej w dzisiejszych czasach, w których przyzwyczailiśmy się do 4K Ultra HD, a rozdzielczość Full HD wydaje się już niewystarczająca. Jednak GreedyPaint nie zamierza na tym kończyć. Jego kolejnym celem jest zmieszczenie całego filmu na płycie… winylowej. Nie będzie to zadanie łatwe, ale skoro udało się z dyskietką, to nie stawałbym go na straconej pozycji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Użytkownik Reddita zmieścił cały film na jednej dyskietce 1,44 MB

 0