Używajcie ad-blockerów. Oszuści wykorzystują reklamy w wyszukiwarce Google

Używajcie ad-blockerów. Oszuści wykorzystują reklamy w wyszukiwarce Google

Oszuści kryptowalutowi, którzy zwykle polują na ofiary na różnych platformach społecznościowych, teraz rozszerzają swoje działania na popularną wyszukiwarkę Google.

Specjaliści od bezpieczeństwa zalecają używanie programów blokujących reklamy.

Wykorzystując powszechną skłonność ludzi do interakcji z reklamami w Google, przestępcy posługują się wyszukiwarką, aby sprytnie przeprowadzać swoje złośliwe działania. Niedawno wykryty przypadek, w którym jedna osoba straciła 900 000 dolarów w wyniku oszustwa phishingowego związane z reklamami, wywołał ogromne oburzenie wobec braku jakichkolwiek działań ze strony Google. To incydent odkryty przez moduł śledzący oszustwa kryptograficzne, Web3 Scam Sniffer i jest on kolejnym sygnałem alarmowym dla internautów.

Oszuści wykupują reklamy w Google i pozycjonują podstawione witryny, które podszywają się pod legalne strony. Google nie reaguje.

Cyberbadacz, który działa pod nazwą @0xngmi na platformie X, podzielił się ostrzeżeniem dotyczącym działań przestępców kryptowalutowych, którzy teraz skupiają się na oszukiwaniu ludzi, podszywając się pod legalne strony internetowe, które znajdują się w wynikach wyszukiwania Google. 0xngmi, badacz pracujący w firmie DeFiLlama zajmującej się technologią Web3, akcentuje fakt, że oszuści wykupują reklamy na prawdziwych stronach w Google. Kiedy potencjalne ofiary klikają na te reklamy, są przekierowywane na stronę o nazwie "kochava.com", która jest częścią sieci reklamowej. Z kolei ta strona przekierowuje użytkowników na fałszywe, odstawione witryny internetowe, na których przeprowadzane są ataki.

Nawet witryna DeFiLlama stała się celem oszustów, a zrzut ekranu opublikowany przez badacza ukazuje fałszywą witrynę pod oznaczeniem „Sponsorowane”. Chociaż DeFiLlama wielokrotnie zgłaszała tę sytuację Google oraz sieci reklamowej, gigant wyszukiwarek nie podjął dotąd żadnych działań. Wobec tej sytuacji, członkowie społeczności kryptograficznej zasugerowali instalowanie modułów blokujących reklamy, aby zabezpieczyć się przed podejrzanymi reklamami. Niemniej jednak, inwestorzy w kryptowaluty już stracili nawet do 4 milionów dolarów w wyniku interakcji z fałszywymi linkami rozpowszechnianymi w sieci.

To nie pierwszy raz, gdy Google jest krytykowane za nieefektywne działania przeciwko oszustwom kryptowalutowym. W październiku 2022 roku dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, wyraził swoje rozczarowanie, że fałszywe witryny nadal widnieją w wynikach wyszukiwania Google, narażając tym samym ludzi na finansowe oszustwa.

Niezależnie od wielokrotnych skarg i ostrzeżeń, firma Google dotąd nie przedstawiła wyjaśnień ani rozwiązań, co budzi obawy wśród użytkowników i społeczności kryptowalutowej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Używajcie ad-blockerów. Oszuści wykorzystują reklamy w wyszukiwarce Google

 0