Meta ogłosiła dodanie interoperacyjności do aplikacji Messenger i WhatsApp. Oba komunikatory muszą posiadać tę cechę, aby być zgodne z wymaganiami Unii Europejskiej zawartymi w Akcie o rynkach cyfrowych. Jakie zmiany czekają użytkowników?
Akt o rynkach cyfrowych Unii Europejskiej (DMA) jest przyczyną dużych zmian jakie nadchodzą do aplikacji Messenger i WhatsApp. W znacznym stopniu zmieni się sposób ich działania. Meta, czyli podmiot odpowiedzialny za komunikatory musiał przygotować je do działania z usługami przesyłania wiadomości firm trzecich. DMA nakłada na Messengera oraz WhatsAppa obowiązek oferowania użytkownikom z Europy możliwości łączenia się w ludźmi używającymi właśnie usług przesyłania innych firm. Oczywiście jeśli aplikacje te same w sobie zapewniać będą interoperacyjność.
W związku z wejściem aktu w życie Meta ujawniła jak będą wyglądać czaty firm trzecich w ich aplikacjach.
W związku z wejściem aktu w życie Meta ujawniła jak będą wyglądać czaty firm trzecich w ich aplikacjach. Po pierwsze dodane zostaną nowe powiadomienia, które zobaczymy zarówno w Messengerze, jak i WhatsAppie. Poinformują one użytkowników o dostępnych czatach firm trzecich. Dodatkowo aplikacje Meta dadzą znać użytkownikom, gdy dostępny będzie nowy komunikator innej firmy.
Będzie można zdecydować czy wiadomości mogą się "mieszać"
Meta przygotowała też łatwy proces wdrażania użytkowników, podczas którego poznają więcej informacji o czatach firm trzecich oraz będą mogli je u siebie włączyć. Messenger i WhatsApp pozwolą również na wybranie kilku opcji związanych z omawianą nowością. Użytkownicy będą mogli zdecydować, z których aplikacji innych firm chcą otrzymywać wiadomości.
Kolejną opcją jaka się pojawi będzie możliwość wybrania tego, gdzie umieszczane będą wiadomości z innych czatów. Użytkownicy będą mogli zdecydować, aby trafiały one do osobnego folderu lub do wspólnej skrzynki, gdzie w takim wypadku znajdować będą się wszystkie dostępne wiadomości. Należy dodać, że wybór ten nie jest na stałe. Użytkownicy w każdej chwili będą mogli go zmienić.
Nie tylko zwykłe wiadomości. Dostępne będą cenione funkcje
To jednak nie koniec. Meta zdecydowała również, że interoperacyjność nie będzie sprowadzać się wyłącznie do "suchych" wiadomości. W związku z tym postanowiono dodać funkcje Rich Messaging, jak bezpośrednie odpowiedzi, wskaźniki pisania, wskaźniki przeczytania wiadomości czy reakcje na wiadomości.
Dodatkowo w 2025 roku wprowadzona będzie również możliwość tworzenia grup. Na rok 2027 planowane jest z kolei dodanie rozmów audio i wideo.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Używasz WhatsApp lub Messenger? Szykuj się na rewolucję. Tłumaczymy szczegóły