Valve usunęło Steam Machines ze sklepu

Valve usunęło Steam Machines ze sklepu

Steam postanowił dyskretnie skasować z oficjalnego sklepu zakładkę dedykowaną Steam Machines. Możemy przypuszczać, iż stoi za tym znikome zainteresowanie platformą sprzętową Valve.

Nie wiemy, kiedy dokładnie usunięto wspomnianą kategorię, aczkolwiek jak sugeruje GamingOnLinux, nastąpiło, to najpewniej w okolicach 20 marca. Co ciekawe Steam Machines są nadal dostępne na stronie, ale żeby je odnaleźć, należy poświęcić znaczną część czasu. Idea uczynienia z PC-tów salonowych konsol do grania zrodziła się w głowie włodarzy Valve na początku 2012 roku, jednak właściwa machina ruszyła dopiero dwa lata temu i jak się okazuje dokładnie tyle, zdołał przeżyć ten projekt. Wypuszczenie dedykowanych maszyn patrząc na statystyki nie, przyniosło firmie większych zysków (ostatnie dane z 2016 roku wskazują sprzedaż na poziomie 500 tysięcy sztuk). Warto nadmienić, iż sami pomysłodawcy nie spodziewali się odnieść znaczącego sukcesu.

Kasując zakładkę Steam Machines ze swego sklepu Valve wbiło ostateczny gwóźdź do trumny tego niezbyt udanego projektu

Pomysł zagrożenia dominacji Microsoftu miał jeszcze drugie dno, mianowicie chciano wypromować SteamOS jako system godny konkurować z Windowsem. Notabene włodarze Valve nie żałowali środków przeznaczonych na produkcję komputerków (za ich powstanie odpowiadali m.in. Zotac, czy Alienware) oraz ich reklamę. A co stało za klęską próby podboju serc maniaków blaszaków? Posiadacze sprzętu zarzucali np. spowolnione działanie gier na SteamOS i niejasną listę kompatybilnych produkcji. Wsparcie wycofywali także kolejni partnerzy, a ostateczną klęskę przypieczętowała sama firma Gabe Newella, która stworzyła w międzyczasie streamingową platformę Steam Link, radzącą sobie też poniżej oczekiwań. Niestety nic nie wskazuje na to by Machines jeszcze, powstało z ziemi.

Komentarze do: Valve usunęło Steam Machines ze sklepu