VESA ogłasza nowy standard dla monitorów z dwoma trybami pracy

VESA ogłasza nowy standard dla monitorów z dwoma trybami pracy

VESA właśnie ogłosiła aktualizację Adaptive-Sync Display Compliance Test Specification (Adaptive-Sync Display CTS), która jest pierwszym publicznie otwartym standardem wydajności wyświetlaczy o zmiennej częstotliwości odświeżania.

Nowy standard VESA Adaptive-Sync Display v1.1a zapewnia zaktualizowane procedury testowe i obsługę logo dla przyszłych wyświetlaczy z funkcją „Dual-Mode”. Widzieliśmy już kilka takich monitorów, choćby od ASUSa, Alienware, LG czy Samsunga z funkcją „Dual-Hz”, która pozwalała na użytkowanie 4K w 240 Hz i 1080p w 480 Hz.

Nowy standard VESA Adaptive-Sync Display v1.1a zapewnia zaktualizowane procedury testowe i obsługę logo dla przyszłych wyświetlaczy z funkcją „Dual-Mode”.

Właśnie ogłoszony standard VESA Adaptive-Sync 1.1a toruje drogę producentom monitorów i ich nadchodzącym modelom z obsługą wielu rozdzielczości i częstotliwości odświeżania, ponieważ do tej pory wyświetlacze nie były w stanie działać z różnymi częstotliwościami odświeżania po zmianie rozdzielczości. Zamiast tego działały z częstotliwością odświeżania obsługiwaną przez maksymalną rozdzielczość monitora. Tego typu monitory Dual-Mode sprawdzą się choćby wśród użytkowników, którzy oczekują wysokiej częstotliwości w grach i wysokiej rozdzielczości w pracy lub graczy, którzy wykorzystają niższą rozdzielczość z wyższym odświeżaniem w e-sportowych tytułach i drugi tryb do produkcji singlowych).

asus monitor

Roland Wooster, przewodniczący grupy VESA Display Performance Metrics odpowiedzialnej za Adaptive-Sync Display CTS oraz przedstawiciel stowarzyszenia Intel Corporation ds. technologii wyświetlania HDR i Adaptive-Sync wyjaśnił w komunikacie prasowym VESA:

„Do niedawna większość wyświetlaczy nie miała możliwości działania z różnymi częstotliwościami odświeżania po zmniejszeniu rozdzielczości, zamiast tego działała z częstotliwością odświeżania obsługiwaną przez ich fizyczną maksymalną rozdzielczość. Użytkownicy zainteresowani zarówno grami o wysokiej wydajności, jak i tworzeniem treści, fotografią lub edycją wideo często stają przed trudnym wyborem między zakupem wyświetlacza o niskim opóźnieniu i wysokiej częstotliwości odświeżania a monitora o wyższej rozdzielczości. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej wyświetlaczy, które zapewniają użytkownikom to, co najlepsze z obu światów. Zaktualizowany Adaptive-Sync Display CTS od VESA obejmuje opcjonalne testy tych innowacyjnych wyświetlaczy oraz nowe logo Dual Mode, umożliwiające konsumentom łatwiejszą identyfikację zakresu wydajności zmiennej częstotliwości odświeżania tych wyświetlaczy”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: VESA ogłasza nowy standard dla monitorów z dwoma trybami pracy

 0