VESA zapowiada DisplayPort 2.0 dla monitorów 8K i powyżej

VESA zapowiada DisplayPort 2.0 dla monitorów 8K i powyżej

Wraz z zapowiedzią kolejnych wyświetlaczy o wyższej rozdzielczości (jak np. telewizory 8K czy monitory 6K, jak Pro Display XDR od Apple) i coraz szerszych funkcjonalnościach, potrzebujemy interfejsu o coraz wyższej przepustowości. Video Electronics Standards Association, czyli organizacja znana także pod skrótową nazwą VESA, zdaje się to rozumieć, dlatego też zdecydowała się na zaktualizowanie specyfikacji DisplayPort. Doczekaliśmy się zapowiedzi DisplayPort 2.0 i jest to tym samym pierwsza duża aktualizacja tego standardu od trzech lat (od 2016 roku) - nowy standard oferować ma trzykrotny wzrost przepustowości względem poprzednika, co pozwoli na obsłużenie bardzo wysokich rozdzielczości wyświetlaczy, które trafiać będą na rynek w przyszłości.

Doczekaliśmy się własnie zapowiedzi DisplayPort 2.0 i jest to tym samym pierwsza duża aktualizacja tego standardu od trzech lat.

VESA zapowiada DisplayPort 2.0 dla monitorów 8K i powyżej

DisplayPort 2.0 bez problemu wspierać będzie monitory 8K, wysokie częstotliwości odświeżania czy HDR przy bardzo wysokich rozdzielczościach. Poprawie ulegnie również obsługa wieloekranowych zestawów, a technologia ta usprawnić ma także działanie ekranów stosowanych w AR i VR. Podobnie jak większość innych ostatnich standardów, DisplayPort 2.0 działać ma zarówno za pośrednictwem USB typu C (zunifikowanie złącz wydaje się być krokiem w dobrym kierunku), ale także zwykłego złącza DisplayPort. Nowy standard jest w stanie zapewnić przepustowość na poziomie 77,37 Gb/s, czyli blisko trzykrotnie większą niż wersja 1.4 (25,92 Gb/s). W rezultacie DisplayPort 2.0  jest pierwszym interfejsem, który wspiera rozdzielczość 8K przy odświeżaniu 60 Hz w pełnym zakresie próbkowania koloru 4:4:4, a do tego otrzymujemy 30 bitów na piksel, by obsłużyć HDR10.

DisplayPort  2.0 reprezentuje jedno z największych osiągnięć w historii DisplayPort i stanowi kulminację kilku lat wysiłków jaki włożyliśmy w duże ulepszenia tego wszechobecnego standardu - stwierdził przedstawiciel VESA, Alan Kobayashi. Zdaniem organizacji, pierwsze produkty wykorzystujące interfejs DisplayPort 2.0 trafią na rynek pod koniec przyszłego roku. Raczej nie ma więc szans, że zdążą pojawić się na sklepowych półkach przed Igrzyskami Olimpijskimi 2020, które nadawane mają być przez Japanese Broadcasting Company w 8K.

Pokaż / Dodaj komentarze do: VESA zapowiada DisplayPort 2.0 dla monitorów 8K i powyżej

 0