Vimeo doczekało się wsparcia dla HDR i 8K

Vimeo doczekało się wsparcia dla HDR i 8K

Kilka serwisów do streamowania wideo wspiera już od jakiegoś czasu szeroki zakres tonalny oraz ultrawysokie rozdzielczości, ale Vimeo postanowiło nadrobić stracony czas w wielkim stylu.

Firma ogłosiła wsparcie w swoim serwisie zarówno dla materiałów HDR, jak i rozdzielczości sięgającej nawet 8K (7680 x 4320 pikseli). Oczywiście, by czerpać korzyści z tak wysokiej rozdzielczości, potrzebny jest jeden z nielicznych dostępnych na rynku wyświetlaczy, które wspierają tę technologię (np. monitor Della Ultrasharp 32). Obsługa materiałów HDR powinna być już jednak łatwiejsza i szerzej dostępna, ponieważ w tym wypadku wystarczy nam sprzęt, który jest w stanie wyświetlić wideo HEVC z wykorzystaniem standardu HDR10 (prócz licznych telewizorów, wykorzystać możemy także flagowe smarfony Apple, Samsunga, LG czy Sony). Vimeo nie omieszkało się nawet pochwalić, że obecnie jest jedynym serwisem zamieszczającym wideo z HDR, wspieranym przez sprzętem Apple (prócz nowych iPhone'ów, te wspierane są też przez tegoroczne iPady Pro).

Co prawda YouTube jest niekwestionowanym liderem serwisów wideo, ale Vimeo nie poddaje się tak łatwo nowe funkcje sprawiają, że platforma ta stała się zdecydowanie atrakcyjniesza

Konwencjonalne wideo oczywiście są wciąż dostępne i możemy pobierać filmiki w pełnej jakości (jeśli opcja jest dostępna), jeśli chcemy się nimi dzielić lub też nie mamy odpowiedniej przepustowości łącza, by płynnie je streamować. Vimeo obiecuje także obsługę HDR dla większej ilości kodeków (takich jak VP9 i AV1), więc wsparcie dla szerokiego zakresu tonalnego powinno wkrótce się rozszerzyć. Tak naprawdę wszystko zależy jednak do producentów treści, ponieważ jeśli ci nie zechcą skorzystać z nowej oferty Vimeo, to samo wsparcie HDR i 8K prze serwis na nic się zda. Niemniej zawsze lepiej jest mieć więcej opcji, a filmowcy chcąc się pochwalić swoimi nowymi dziełami w możliwie najwyższej rozdzielczości otrzymali ku temu dobrą sposobność.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Vimeo doczekało się wsparcia dla HDR i 8K

 0