Vive Proton - HTC prezentuje prototyp headsetu VR nowej generacji

Vive Proton - HTC prezentuje prototyp headsetu VR nowej generacji

Swego czasu HTC znane było głównie z popularnych smartfonów, dziś już jednak bardziej kojarzone jest z headsetami wirtualnej rzeczywistości, poczynając od tańszych samodzielnych gogli, po high-endowe modele, które trzeba podłączyć do PC. Tajwański producent w ostatnim czasie mocno koncentruje się na modularnym modelu Vive Cosmos, ale właśnie zapowiedział swój kolejny headset VR, który stanowić może przedsmak tego, co czeka nas w tym temacie w przyszłości. Vive Proton stanowić ma swoiste połączenie wirtualnej rzeczywistości (VR), mieszanej rzeczywistości (MR) oraz rozszerzonej rzeczywistości (AR), a firma obiecuje prawdziwe „immersyjne doświadczenia” (takie hasła słyszymy jednak zawsze przy prezentacji nowych gogli VR). Trzeba jednak podkreślić, że Proton to na razie jedynie koncepcyjne urządzenie, więc może jeszcze mocno ulec zmianie, zarówno w zakresie designu, jak i funkcjonalności.

Vive Proton stanowić ma swoiste połączenie wirtualnej rzeczywistości, mieszanej rzeczywistości oraz rozszerzonej rzeczywistości.

Z tego też powodu Vive Proton nie doczekał się jeszcze pełnoprawnej zapowiedzi i nie poznaliśmy wielu podstawowych informacji na jego temat (choćby odnośnie rozdzielczości i odświeżania ekranu), ale twórcy ujawnili kilka naprawdę ciekawych szczegółów. Na początek warto wyjaśnić, że headset posiada jak na razie dwa projekty, które możecie zobaczyć na przedstawionych renderach. Oba są relatywnie kompaktowe, szczególnie w porównaniu do HTC Vive, Vive Pro czy nawet Vive Cosmos, ale wariant "all-in-one" (ten działać ma na podobnej zasadzie co HoloLens) jest wyraźnie masywniejszy niż model "all-in-two", który posiadać ma własną wydzieloną jednostkę obliczeniową. W obu przypadkach otrzymać mamy pełnoprawną technologię 6DoF „wewnętrznego” (zapewne bez konieczności korzystania z zewnętrznych sensorów) sprzętowego śledzenia ruchów użytkownika, a także kontrolery 3DoF.

Vive Proton opisywany jest przez twórców jako hybrydowe urządzenie, które pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy AR i VR. HTC nie wyjaśniło jeszcze w jaki sposób wyświetlane będą treści AR, ale spodziewać można się funkcjonalności „kamera pass-through”. Poza tym gogle stworzone zostały z myślą o wykorzystaniu łączności komórkowej 5G, ale nie zdradzono w jakim zakresie. Jak na razie Proton jest więc sporą tajemnicą i mamy wrażenie, że nie tylko dla nas, ale i samego producenta, który dopiero bada, w którym kierunku podążać z tym produktem. HTC zapewne zbierać będzie teraz opinie i propozycje rozwiązań dla tego headsetu, by następnie spróbować wdrożyć je w gotowym produkcie. Nie wiemy jednak, kiedy firma celuje z premierą tego urządzenia.     

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Vive Proton - HTC prezentuje prototyp headsetu VR nowej generacji

 0