Ogromna ilość rdzeni w procesorach EPYC Rome oraz zdecydowanie niższa cena za rdzeń, to największe atuty AMD przy przejmowaniu od Intela kolejnych udziałów na rynku centrów danych. Ostatnie ogłoszenie VMware wydaje się jednak osłabiać niektóre z tych zalet: VMware podwoi cenę licencjonowania oprogramowania dla procesorów, które mają więcej niż 32 rdzenie. Nowy ruch dotyczy całego oprogramowania VMware, a biorąc pod uwagę, że firma należąca do Dell'a posiada ~ 75% rynku wirtualizacji serwerów, zmiana będzie miała daleko idący wpływ na procesory centrów danych o wysokiej liczbie rdzeni, takie jak EPYC Rome. Wpłynie to również na Intela, który planuje wprowadzić procesory do 56-rdzeni (Cooper Lake), których produkcja rozpocznie się w pierwszej połowie 2020 r. W świecie korporacyjnym oprogramowanie jest często licencjonowane dla poszczególnych rdzeni lub podstawek, co oznacza, że klienci muszą płacić ustaloną opłatę na podstawie liczby rdzeni procesora, na których chcą uruchomić oprogramowanie, lub liczby gniazd procesorów. Oznacza to, że cena sprzętu jest często kwestią dodatkową w porównaniu z kosztami licencjonowania oprogramowania.
Nowe zasady licencjonowania produktów VMware uderzą przede wszystkim w procesory AMD Epyc. Firma wymaga wykupienia dwóch licencji dla procesorów z więcej niż 32 rdzeniami.
Procesory z szybszymi rdzeniami często wygrywają w podsumowaniu całkowitego kosztu posiadania (TCO) oprogramowania licencjonowanego na rdzeń, ponieważ pełniej wykorzystują licencje na oprogramowanie. Krótko mówiąc, szybsze rdzenie zapewniają większą wydajność każdej licencji, co następnie zmniejsza zapotrzebowanie na dodatkowe licencje (i całkowity koszt platformy serwerowej). Przykładowo licencja na bazę danych Oracle Enterprise Edition może kosztować do 47500 USD za licencję w oparciu o obecne modele cenowe firmy. Inne aplikacje Oracle obejmują do 300000 USD na licencję. Jednak Oracle korzysta ze złożonego wzoru, na obliczenie ostatecznej wartości cenowej, więc może być konieczne wiele licencji na każdy procesor w zależności od liczby rdzeni. Tymczasem inne firmy licencjonują oprogramowanie dla przedsiębiorstw ściśle na podstawie liczby rdzeni procesora.
Historycznie uważano, że procesory Intel Xeon są lepsze dla tego typu licencji na rdzeń ze względu na ich większą wydajność na rdzeń. Podczas gdy część oprogramowania jest licencjonowana w przeliczeniu na rdzeń, inne udzielają licencji na cały procesor. Tak więc pojedynczy procesor, niezależnie od liczby rdzeni, otrzymuje jedną opłatę licencyjną. Centra danych i przedsiębiorstwa korzystające z tego typu oprogramowania mogą naprawdę skorzystać z przewagi EPYC w postaci większej liczby rdzeni - jeśli płacą jeden raz za cały procesor, koszt tej opłaty za 64 rdzenie EPYC jest oczywiście lepszą wartością niż zapłacenie tej samej opłaty licencyjnej za "zaledwie" 28 rdzeni Intela. EPYC Rome było niesamowicie opłacalne w przypadku użycia VMware, które wymagało tylko jednej licencji za każdy procesor, niezależnie od liczby rdzeni. Obecne ceny VMWare zależą od produktu, ale wynoszą do 7472 USD za licencję. Dla porównania, wysokiej klasy 64-rdzeniowy procesor EPYC 7742 AMD kosztuje "tylko" 6950 USD.
Niestety sytuacja ta zmienia się obecnie wraz z ogłoszeniem VMware, że od teraz firma będzie wymagać zakupu dwóch licencji za każdy procesor, który ma więcej niż 32 rdzenie. To podwaja cenę licencji VMware dla 48- i 64-rdzeniowych modeli AMD. Zmiana dotyczy zarówno serwerów z jednym socketem, jak i tych z dwoma procesorami, dlatego też system EPYC z dwoma gniazdami i 48- lub 64-rdzeniowymi będzie wymagał czterech licencji zamiast dwóch. Wpływ na operatorów centrów danych z 48-rdzeniowymi (i nowszymi) układami AMD będzie odczuwalny natychmiast, ale klienci Intela wyjdą bez szwanku. Przynajmniej na razie. Najwyższej klasy zaawansowane układy serwerowe Intela mają obecnie 28 rdzeni na gniazdo i chociaż firma oferuje 48-rdzeniowe modele Cascade Lake-AP , wydaje się, że układy te nie zyskały dużej popularności, poza wyspecjalizowanymi aplikacjami, więc wpływ zmian będzie niewielki na szerszym rynku.
Pokaż / Dodaj komentarze do: VMware zmienia zasady licencjonowania i uderza w klientów AMD EPYC