W Chinach urodziły się pierwsze zmodyfikowane genetycznie dzieci

W Chinach urodziły się pierwsze zmodyfikowane genetycznie dzieci

Na świat przyszły dwie dziewczynki o imionach Luli i Nana. Chińskie bliźniaczki są tak wyjątkowe, że nie sposób przejść obok tego wydarzenia obojętnie. Według chińskich naukowców dzieci te są pierwszymi genetycznie zmodyfikowanymi ludzkimi istotami. Badania, które opisało MIT Technology Review bazując na chińskiej dokumentacji medycznej z rejestru prób klinicznych prowadzą do Jiankui He, naukowca pracującego w Southern University of Science and Technology (SUSTech) w Shenzhen. Według dokumentacji, grupa naukowców prowadzi obecnie próby nad zmianą genu CCR5, którego  mutacja CCR5-Δ32 zapobiega wejściu wirusa HIV do komórki. Wirus ten jak wiadomo jest przyczyną AIDS. Wszystko to stało się możliwe dzięki wykorzystaniu technologii CRISPR zwanej potocznie "molekularnymi nożycami"” ze względu na możliwość wprowadzania modyfikacji w określone sekwencje DNA. Technologia ta pozwala na precyzyjne "kopiuj - wklej" w obrębie genów, pozwalając na usuwanie i wymianą sekcji DNA. Technologia ta budzi liczne kontrowersje ze względu na (względną) łatwość stosowania.

Chińscy naukowcy ogłosili przyjście na świat pierwszych zmodyfikowanych genetycznie dzieci. A przynajmniej oficjalnie pierwszych. Jeśli zostanie to potwierdzone, to weszliśmy właśnie w nowy etap rozwoju i ciężko wybrać towarzyszące temu odczucia - ekscytację czy przerażenie.

Wykorzystując CRISPR do genetycznej zmiany CCR5, naukowcy mają nadzieję uodpornić dziewczynki na wirusa HIV na całe życie. Jiankui He w opublikowanym wideo na kanale jego laboratorium w  serwisie YouTube, przybliża monumentalny przełom jako dokonał się w modyfikowaniu genów i podkreśla, że bliźniaczki przyszły na świat zdrowe w takim samym stopniu, jak inne dzieci, a edycja genów przebiegła bezpiecznie i bez komplikacji. Naukowcy podkreślają, że wprowadzali zmiany tylko i wyłącznie w obrębie genu CCR5. Według Associated Press, zmieniono genetycznie embriony  siedmiu par, a tylko w jednym przypadku jak dotąd udało się doprowadzić do ciąży. Należy mieć jednak na uwadze, że wydarzenie to musi zostać niezależnie zweryfikowane, bo sposób zaprezentowania swojego dokonania jest dość nietypowy jak na naukowców.

Jiankui He w wywiadzie dla Associated Press zdradził, że pobrano nasienie oraz komórkę jajową od rodziców, tworząc embrion dzięki zapłodnieniu pozaustrojowym, a następnie wykorzystano CRISPR do edycji genu. Chińscy naukowcy zostali potępieni na całym świecie za prace przy edycji ludzkiego genomu, gdy w 2015 roku naukowcy z Kantonu ogłosili, że (w większości) z powodzeniem dokonali zmian w embrionach. W 2016 roku w Anglii zezwolono na wykorzystanie CRISPR przy wprowadzaniu zmian w przekazanych ludzkich embrionach, co miało na celu lepsze zrozumienie procesu rozwojowego. Japończycy zezwolili na to samo w październiku tego roku. Wciąż jednak pozostaje mnóstwo rozterek natury etycznej, a wiele krajów zakazało całkowicie tej technologii. Jutro w Hong Kongu rozpoczyna się międzynarodowa konferencja dotycząca zmian w genomie i zapewne ogłoszenie tak wielkiego wydarzenia na kilka dni przed zjazdem naukowców, spowoduje, że będzie to jeden z głównych tematów rozmów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: W Chinach urodziły się pierwsze zmodyfikowane genetycznie dzieci

 0