W czerwcu 2017 roku przestaniemy płacić za roaming w Unii Europejskiej

W czerwcu 2017 roku przestaniemy płacić za roaming w Unii Europejskiej

Wydawałoby się, że plan zniesienia wszelkich opłat roamingowych w Unii Europejskiej spalił na panewce. Okazuje się jednak, że urzędnicy doszli do porozumienia z operatorami. Tym samym czerwiec 2017 roku będzie pierwszym miesiącem bez opłat roamingowych w UE!

Plan zniesienia opłat roamingowych pojawił się już 2 lata temu. Komisja europejska chciała, aby w całej Unii nie trzeba było dodatkowo płacić za połączenia międzypaństwowe. Pomysł spotkał się ze sporym sprzeciwem operatorów komórkowych, którzy mieli wiele zastrzeżeń do pierwotnego planu. Swoje obawy wyrażało też wielu konsumentów, którzy obawiali się wzrost cen lub ograniczenia pakietów internetowych. Z tego powodu wydawało się, że plan ostatecznie upadł.

Okazuje się jednak, że Unia Europejska cały czas negocjowała z operatorami. Właśnie ogłoszono, że urzędnicy doszli do porozumienia z dostawcami usług komórkowych. Obie strony dogadały się w kwestiach technicznych, jak chociażby podział kosztów udostępniania sieci. Dzięki temu już w czerwcu 2017 roku zniesione zostaną opłaty roamingowe w całej Unii Europejskiej. Dokładnie następi to w połowie miesiąca, czyli 15 czerwca.

Co prawda plan cały czas musi zostać przegłosowany, aby oficjalnie wszedł w życie, ale trudno spodziewać się niekorzystnego rozwiązania. Wszyscy się porozumieli, więc pomysł jest popierany zarówno przez polityków, regulatorów, jak i operatorów komórkowych. W związku z tym nie ma nikogo, kto mógłby zgłosić sprzeciw.

Co zniesienie opłat roamingowych oznacza w praktyce? Będąc w dowolnym kraju w Unii Europejskiej będziemy mogli korzystać z telefonów tak samo, jak byśmy byli w Polsce. Dotyczy to zarówno cen połączeń telefonicznych, wysyłania SMS-ów i MMS-ów, a także pakietów danych mobilnych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: W czerwcu 2017 roku przestaniemy płacić za roaming w Unii Europejskiej

 0