W iOS 12.1 wykryto exploit, który może zagrażać iPhone`om

W iOS 12.1 wykryto exploit, który może zagrażać iPhone`om

Na początku tygodnia Apple opublikowało najnowszą wersję iOS 12.1, która jak się okazało zawiera poważną lukę bezpieczeństwa. Wykryty w aktualizacji exploit zapewnia wgląd do kontaktów zapisanych w iPhone'ach, a dostęp do nich możemy uzyskać poprzez aktywację funkcji FaceTime, omijając nawet blokadę ekranu smartfona. Warto podkreślić, iż exploit działa wyłącznie na opublikowanym we wtorek wydaniu iOS 12.1. Portal The Verge po przeprowadzeniu testów potwierdził istnienie tego exploita, a dodatkowo okazało się, że potencjalny atakujący może przy okazji wykraść zdjęcia posiadacza iPhone'a. Oczywiście w tym przypadku oba ataki wymagają fizycznego dostępu do urządzenia, czyli szansa na to, że ewentualny złodziej, który ukradnie nam telefon wyposażony w iOS 12.1, będzie świadomy istnienia przytoczonego exploita, jest doprawdy niewielka.

Wykryty w iOS 12.1 exploit pozwala atakującemu m.in. na uzyskanie wglądu do wszystkich posiadanych w telefonie kontaktów.

W iOS 12.1 wykryto exploit, który może zagrażać iPhone'om

Nie jest to pierwszy tego rodzaju kłopot Apple, które posiada dość bogatą historię wpadek ze swoim systemem. Warto przypomnieć chociażby błąd obecny wydanym w 2013 roku iOS 6.1 umożliwiający atakującym wgląd w historię połączeń, kontaktów oraz zdjęć, a w późniejszym czasie mieliśmy do czynienia z podobną luką w iOS 7. Również w iOS 8.1 eksperci ds. bezpieczeństwa odkryli bardziej skomplikowany, ale w pełni skuteczny sposób na ominięcie blokady ekranu smartfona. Jak więc widzimy kolejny exploit zdecydowanie nie poprawia renomy amerykańskiego giganta, który przed publikacją finalnych buildów swego systemu powinien przeprowadzać skuteczniejsze testy, które pozwolą uniknąć tego rodzaju wpadek.

Liczymy na to, że Amerykanie nie powtórzą równie poważnych błędów w przyszłości, natomiast z obecnym problemem uporają się jak najszybciej. A jakie zmiany wprowadza iOS 12.1? Pierwszą jest przytoczony FaceTime umożliwiający prowadzenie grupowych rozmów wideo i audio do maksymalnie 32 osób w jednej chwili. Według producenta wszystkie tego rodzaju połączenia są szyfrowanie, a także widoczne wyłącznie dla uczestników danej rozmowy. Oprócz tego dodano aż 70 nowych emotikon, wśród których znalazły się m.in. postaci z siwymi, kręconymi włosami, twarze wyrażające więcej emocji oraz kolejne obrazki ze zwierzętami czy przedstawiające jedzenie. Największą nowością jest jednak wyczekiwana obsługa funkcji Dual SIM w najnowszych iPhone'ach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: W iOS 12.1 wykryto exploit, który może zagrażać iPhone`om

 0