W końcu. Windows otrzyma natywną obsługę formatu RAR

W końcu. Windows otrzyma natywną obsługę formatu RAR

 

Od dziesięcioleci jednym z najpopularniejszych formatów zarchiwizowanych plików jest RAR. Jego nazwa jest akronimem Roshal Archive, ponieważ zostało stworzone 30 lat temu przez rosyjskiego inżyniera Eugene'a Roshala. Dwa lata później, w 1995 roku, stworzył on także popularny program do archiwizacji plików WinRAR. Od tamtej pory jest on stale aktualizowany i wspierany. 

Używanie WinRAR lub podobnych programów było jedynym sposobem otwierania plików RAR w systemie Windows, ponieważ Microsoft nigdy nie dodał natywnej obsługi formatu. To się wkrótce zmieni. W ramach Microsoft Build 2023 firma zapowiedziała, że ​​Windows 11 otrzyma obsługę otwierania większej liczby kompresji plików, a na liście znalazł się m.in. RAR. Microsoft oświadczył, że dodaje tę obsługę, ponieważ system Windows 11 korzysta teraz z projektu open source libarchive. Firma wspomina też o „ulepszonej funkcjonalności” w zakresie kompresji w porównaniu z aplikacjami innych firm.

W ramach Microsoft Build 2023 firma zapowiedziała, że ​​Windows 11 otrzyma obsługę otwierania większej liczby kompresji plików, a na liście znalazł się m.in. RAR.

RAR

Ta wzmianka o obsłudze RAR, a także innych formatów kompresji plików, takich jak 7-zip i gz, wywołała spore poruszenie w internecie. Na Twitterze można znaleźć następujące komentarze:

The Verge dodało, że Microsoft obiecał, że powinien rozpocząć dodawanie obsługi tych formatów plików w nadchodzącej kompilacji Preview systemu Windows 11, która powinna zostać opublikowana jeszcze w tym tygodniu.

Chociaż dodanie natywnego wsparcia plików RAR w systemie Windows 11 jest niewątpliwie dobrą wiadomością, wydaje się, że OS Microsoftu nie pozwoli na kompresję plików przy użyciu formatu RAR. Oznacza to, że programy takie jak WinRAR prawdopodobnie będą nadal potrzebne przez jakiś czas.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: W końcu. Windows otrzyma natywną obsługę formatu RAR

 0