W Niemczech powstaje największy w Europie budynek wydrukowany w 3D

W Niemczech powstaje największy w Europie budynek wydrukowany w 3D

Niemcy będą miały największy w Europie budynek zbudowany przy użyciu technologii druku 3D. Jest to centrum danych, które wyróżnia się nie tylko swoją funkcjonalnością, ale także oryginalnym projektem architektonicznym.

W Heidelbergu w Niemczech powstanie największy w Europie budynek zbudowany w technologii druku 3D. Będzie to duże centrum danych, które zostanie wybudowane dla firmy Heidelberg IT Management GmbH & Co. K, będącej dostawcą m.in. usług w chmurze. Projekt tego budynku przyciąga uwagę nie tylko ze względu na swoje funkcjonalności, ale także ze względu na interesujący projekt architektoniczny. Choć niektórzy mogą uznać, że wygląda on zbyt szaro i betonowo, planowane jest, że część ścian zostanie pokryta zielenią, dodając element naturalny do struktury. Nowe centrum danych będzie miało imponującą powierzchnię około 600 m2. Budynek będzie miał 54 metry długości, 11 metrów szerokości i 9 metrów wysokości.

Największy w Europie budynek drukowany w 3D jest budowany przez PERI w Heidelbergu w Niemczech przy użyciu drukarki BOD2 firmy COBOD.

Projektem zajmuje się firma Krausgruppe, natomiast konstrukcją budynku zajmuje się firma PERI 3D Construction. Do realizacji druku 3D zostanie wykorzystana zaawansowana drukarka 3D COBOD BOD2 3S. Dzięki tej technologii druku, proces tworzenia ścian powinien zająć jedynie 140 godzin, co jest niezwykle szybkim tempem. Jedną z głównych zalet druku 3D jest również duża elastyczność projektowania, która byłaby trudna do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych metod budowlanych. Dodatkowym atutem tej technologii jest redukcja emisji CO2 o około 55% w porównaniu z konwencjonalnymi metodami budowlanymi.

Co ciekawe, duńska firma COBOD (należąca do General Electric, CEMEX, Holcim i PERI) sprzedała już ponad 65 dużych drukarek 3D do drukowania budynków. Jej "drukarnie" działają w Europie (Belgia, Niemcy), Ameryce Północnej (USA, Kanada), Indiach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Afryce. Wykorzystywane są nawet do budowy podstaw turbin wiatrowych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: W Niemczech powstaje największy w Europie budynek wydrukowany w 3D

 0