Mamy dobrą wiadomość dla firm zajmujących się nawozami, panelami słonecznymi i akumulatorami do pojazdów elektrycznych: w Norwegii odkryto ogromne podziemne złoże wysokiej jakości fosforytów, zawierające wystarczającą ilość minerałów, aby zaspokoić światowy popyt na te produkty przez następne 100 lat.
70 miliardów ton fosforytu w Norwegii
Norweska firma wydobywcza Norge Mining poinformowała, że 70 miliardów ton fosforytu zostało odkrytych w południowo-zachodniej Norwegii, obok innych minerałów, takich jak tytan i wanad, które są wykorzystywane w przemyśle lotniczym i obronnym.
Norweska firma wydobywcza Norge Mining poinformowała, że 70 miliardów ton fosforytu zostało odkrytych w południowo-zachodniej Norwegii.
Fosforany są wykorzystywane do produkcji fosforu, niezbędnego składnika w przemyśle nawozowym – 90% światowego wydobycia fosforytów trafia do rolnictwa. Jest również używany do produkcji akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych do pojazdów elektrycznych, paneli słonecznych oraz w niewielkich ilościach w półprzewodnikach i układach scalonych. Wszystkie zostały uznane przez Komisję Europejską za produkty „o znaczeniu strategicznym” w produkcji technologii kluczowych dla transformacji ekologicznej i cyfrowej.
Problemy z fosforanami
Jak podaje Euractiv, 70 miliardów ton złoża fosforanów to prawie tyle, ile oferują światowe rezerwy wynoszące 71 miliardów ton. Raport Haskiego Centrum Studiów Strategicznych stwierdza, że Unia Europejska jest prawie całkowicie uzależniona od importu fosforytów z innych krajów świata i że blok powinien być zaniepokojony niedoborami.
Nature ostrzega zaś, że inwazja Rosji na Ukrainę i wynikające z niej sankcje gospodarcze mogą spowodować zakłócenia w dostawach fosforu, co dodatkowo zwiększa znaczenie nowego odkrycia. Ponieważ globalna gospodarka zużywa do 50 milionów ton fosforu rocznie, budzi to obawy o niedobory tego ważnego minerału, ponieważ rezerwy powoli się wyczerpują i są utrzymywane przez zaledwie 4 lub 5 dużych dostawców.
W artykule Nature napisano również, że kraje produkujące fosfor, takie jak Chiny i USA, mogą starać się chronić swoje krajowe dostawy poprzez ograniczanie eksportu, a dalsze zakłócenia w dostępie do fosforu prawdopodobnie będą miały charakter geopolityczny i ekonomiczny na długo przed wyczerpaniem światowych rezerw.
Rafinacja fosforu jest procesem wysokoemisyjnym, dlatego większość przemysłu znajduje się w Chinach, Wietnamie i Kazachstanie. Ale Norwegia zastosuje technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w procesie, aby uczynić go bardziej ekologicznym. Norweski minister handlu i przemysłu, Jan Christian Vestre, powiedział, że „obowiązkiem” tego kraju jest rozwój „najbardziej zrównoważonego przemysłu mineralnego na świecie”.
Złoże rudy biegnie 4500 metrów pod powierzchnią ziemi. Wiercenie na tych głębokościach jest niemożliwe, więc geolodzy ocenili tylko jedną trzecią objętości, sięgającą 1500 metrów od powierzchni, gdzie znajduje się co najmniej 70 miliardów ton zmineralizowanych fosforytów.
Pokaż / Dodaj komentarze do: W Norwegii odkryto ogromne złoża fosforytów. Ta ulga dla wielu branż