W Q3 2021 roku zadebiutują pamięci DDR5 o taktowaniu 4800-5200 MHz

W Q3 2021 roku zadebiutują pamięci DDR5 o taktowaniu 4800-5200 MHz

Kilka ostatnich lat to pewnego rodzaju stagnacja w świecie hardware’u, która została przełamana między innymi za sprawą nowych kart graficznych najpierw Nvidii, a ostatnio również AMD, które wprowadziły obsługę Ray Tracingu w czasie rzeczywistym. Prawdopodobnie kolejna, mała rewolucja w segmencie komputerów nadejdzie w drugiej połowie 2021 roku, wraz z premierą pamięci RAM w standardzie DDR5. Ich obsługa ma zostać dodana przy okazji debiutu nowych platform zarówno AMD, jak i Intela. W przypadku Czerwonych chodzi o nową generację Ryzenów na podstawce AM5. Z kolei Niebiescy zapowiedzieli już, że pamięci DDR5 będą obsługiwane przez procesory o kodowej nazwie Alder Lake-S. Teraz firma TeamGroup oficjalnie zapowiedziała, że ich pierwsze moduł pamięci RAM w standardzie DDR5 zadebiutują na początku trzeciego kwartału 2021 roku. Czego można się po nich spodziewać?

TeamGroup oficjalnie zapowiedziało, że pamięci DDR5 zadebiutują w trzecim kwartale 2021 roku.

pamięci RAM DDR5

Nowe pamięci RAM w standardzie DDR5 mają zadebiutować na początku trzeciego kwartału 2021 roku – oficjalnie zapowiedziała firma TeamGroup. Początkowo dostępne będą moduły o pojemności 16 GB, które będą charakteryzować się częstotliwością taktowania na poziomie 4800-5200 MHz. To mniej więcej 60-procentowy wzrost zegarów w porównaniu z najwolniejszymi pamięciami DDR4. Jednocześnie nowe kości mają mieć napięcia VDD wynoszące 1,1 V. To sporo mniej, gdy zestawimy je z aktualnie dostępnymi pamięciami DDR4. To oznacza nie tylko większą wydajność, ale też niższe zużycie energii (mniej więcej o około 20%), co powinno ucieszyć wszystkich miłośników PCMasterRace. Dodatkowo standard DDR5 wprowadzi bezpośrednią obsługę ECC (Error Correction Code) bez konieczności instalowania dodatkowych układów, co też jest pewnego rodzaju ewolucją. W trzecim kwartale 2021 roku prawdopodobnie zadebiutują też procesory Intel Alder Lake-S oraz AMD Ryzen 6000 z podstawką AM5, które będą obsługiwać nowy standard pamięci.

Warto przypomnieć, że pamięci DDR5 w teorii mają uzyskiwać taktowania na poziomie nawet 8400 MHz. Dodatkowo zwiększona zostanie pojemność kości z 2 GB do nawet 8 GB, co z kolei pozwoli na tworzenie pojedynczych modułów o pojemności nawet 64 GB. To wszystko w oczywisty sposób przełoży się na wzrost wydajności. Jak to zadziała w praktyce, przekonamy się dopiero w drugiej połowie 2021 roku, kiedy to udostępnione zostaną pierwsze platformy z obsługą pamięci DDR5. Do tego czasu możemy jedynie spekulować.

Pokaż / Dodaj komentarze do: W Q3 2021 roku zadebiutują pamięci DDR5 o taktowaniu 4800-5200 MHz

 0