Walmart w ciągu zaledwie 30 minut zablokował miliony botów próbujących kupić PS5

Walmart w ciągu zaledwie 30 minut zablokował miliony botów próbujących kupić PS5

"Skalperzy" i stosowane przez nich boty zakupowe, są prawdziwą zmorą dla graczy, którzy liczą, że uda im się jeszcze w sezonie świątecznym zdobyć konsole PS5 / Xbox Series X lun nowe karty graficzne NVIDII lub AMD. Większość sklepów nie była w stanie zapobiec masowemu wykupowaniu nowości, jednak niektórym sprzedawcom detalicznym udało się skutecznie walczyć z tą praktyką. Jednym z takich sklepów jest Walmart, który twierdzi, że zablokował ogromne ilości botów próbujących przejąć zapasy PlayStation 5. Jerry Geisler, dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji w Walmart Global Tech, pisze, że jedno z działań zapobiegawczych, które firma wdrożyła na kilka godzin przed rozpoczęciem sprzedaży PlayStation 5 25 listopada, zablokowało ponad 20 milionów prób zakupów dokonywanych przez boty i to w zaledwie pierwszych 30 minut. Pokazuje to z jak wielkim zjawiskiem mamy do czynienia. 

"Skalperzy" mogli wykupić ponad połowę dostępnych na premierę egzemplarzy PS5. Tylko jeden sklep w ciągu 30 minut zablokował miliony prób automatycznych zakupów.

Geisler zauważa również, że złożone zamówienia były dodatkowo weryfikowane i jeśli zostały oznaczone jako złożone przez boty, były natychmiast anulowane przez firmę. "W rezultacie zdecydowana większość naszych konsol nowej generacji została zakupiona przez legalnych klientów, a właśnie tego chcemy". Handlarze czują się bezkarni, bo nie ma żadnego przepisu zakazującego im hurtowe wykupowanie towaru i ponowną odsprzedaż, po znacznie zawyżonej cenie. Niektórzy chcą wprowadzenia regulacji, a ostatnio w Wielkiej Brytanii 26 polityków podpisało wniosek, który może ostatecznie doprowadzić do zakazu odsprzedaży przedmiotów zakupionych za pomocą automatycznych botów.

Bloomberg uważa, że na jedną konsolę zakupioną przez gracza, przypada jedna zakupiona przez automat. Sytuacja może być jednak znacznie gorsza -  w Japonii, gdzie Sony sprzedało około 213000 konsol PlayStation 5, trzy najlepsze tytuły sprzedały się w ilości poniżej 63000 sztuk. Nawet jeśli doliczyć zakupy cyfrowe, to przypadają 2 lub nawet 3 konsole, na każdą zakupioną grę, co ilustruje, jak wiele osób kupiło PS5 wyłącznie w celu ich odsprzedaży. "Skalping" to dochodowy interes - szacuje się, że handlarze już wygenerowali 40 milionów zysku z odsprzedaży najpopularniejszych produktów po zawyżonych cenach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Walmart w ciągu zaledwie 30 minut zablokował miliony botów próbujących kupić PS5

 0