Warto rozważyć odznaczenie tej opcji przy instalacji. Intel może dzięki niej zbierać dane

Warto rozważyć odznaczenie tej opcji przy instalacji. Intel może dzięki niej zbierać dane

Nowa wersja sterowników dla GPU Intela posiada komponent nazwany "Compute Improvement Program", który jest częścią domyślnej instalacji. Jego zadaniem jest zbieranie danych m.in. o parametrach komputera oraz oprogramowaniu. To jednak nie wszystko.

Intel Compute Improvement Program

Zbieranie danych o użytkownikach przez wielkie firmy technologiczne to nic nowego. Część z nas chciałaby jednak ograniczyć to do możliwego minimum. Właśnie dlatego warto rozważyć odznacznie pewnej opcji na etapie instalacji nowej wersji sterowników dla kart graficznych Intela. Jak zauważył serwis TechPowerUp, najnowsze wydanie oprogramowania dla GPU Intela z linii Arc posiada pewną ciekawą opcję, którą część z użytkownik pewnie chciałaby od razu wyłączyć. Dokładniej mówiąc, instalator sterowników z oznaczeniem "31.0.101.4578" (beta) posiada nowy komponent nazwany Compute Improvement Program (w skrócie CIP).

Okazuje się, że CIP to furtka dla Intela do zbierania danych.

Instalator Intel z opcją Compute Improvement Program

Źródło: TechPowerUp

 

Zanim przejdziemy do tego za co odpowiada CIP warto dodać, że podczas standardowej instalacji jest on domyślnie zaznaczoną opcją. Dopiero decydując się na niestandardowy proces instalacji, uruchamiając go ręcznie, mamy możliwość odznaczenia CIP. Oznacza to, że zwyczajnie "przeklikując się" przez proces instalacyjny możemy nawet o nim nie wiedzieć. 

Intel wyjaśnia, jakie dane są zbierane

Okazuje się, że CIP to furtka dla Intela do zbierania danych. Dzięki temu komponentowi, firma może pozyskiwać informacje na temat naszego komputera. Intel w sekcji z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi CIP wymienia, jakie dane mogą być zbierane. Na liście znalazły się między innymi: model procesora, wersja systemu operacyjnego, ustawienia dotyczące regionu i języka oraz strefa czasowa. To jednak tylko część z informacji, jakie dzięki CIP może pozyskiwać Intel.

Na wspomnianej liście znajduje się także skategoryzowana historia przeglądania sieci. Oznacza to, że Intel będzie miał informacje, jak długo i jak często odwiedzaliśmy konkretne kategorie stron internetowych. Firma informuje jednak, że nie zbiera adresów URL, nazw stron internetowych, ani specyficznych dla użytkownika treści. Na szczęście CIP nie zbiera też wrażliwych danych, takich jak imię, adres email, czy numer telefonu.

Podsumowując, o ile Intel umożliwia wyłączenia CIP, o tyle domyślne zaznaczenie tej opcji jest dość kontrowersyjnym tematem. Wielu użytkowników, którzy nie wiedzą, co kryje się pod nazwą Compute Improvement Program może po prostu zostawić tę opcję zaznaczoną.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Warto rozważyć odznaczenie tej opcji przy instalacji. Intel może dzięki niej zbierać dane

 0