Wartość rynkowa NVIDII wyższa od Amazona po raz pierwszy od 20 lat 

Wartość rynkowa NVIDII wyższa od Amazona po raz pierwszy od 20 lat 

NVIDIA na krótko przebiła kapitalizację rynkową Alphabet (Google) i Amazon, zwiększając ją do 650 miliardów dolarów od 1 stycznia, co jest niesamowitym osiągnięciem. 

W zeszłym roku NVIDIA przekroczyła kapitalizację rynkową wynoszącą 1 bilion dolarów, ale teraz osiągnęła niesamowitą kapitalizację rynkową wynoszącą 1,78 biliona dolarów... czyli dołożyła kolejne 780 miliardów dolarów. Nie minął nawet rok, a firma nie wypuściła GPU H200 AI ani układu graficznego AI nowej generacji B100 „Blackwell”, ale postawienie na sztuczną inteligencję okazało się strzałem w dziesiątkę. 

NVIDIA na krótko przebiła kapitalizację rynkową Alphabet (Google) i Amazon, zwiększając ją do 650 miliardów dolarów od 1 stycznia.

Akcje NVIDIA wzrosły o niewiarygodne 400% od początku 2023 roku, a ponad 700 miliardów dolarów dodatkowej kapitalizacji rynkowej sprawia, że inni giganci wyglądają słabo. Dla porównania, w momencie pisania tego tekstu kapitalizacja rynkowa Tesli wynosiła 576,68 miliardów dolarów.

nvidia

Kobeissi Letter (firma zajmująca się analizowaniem światowych rynków kapitałowych) napisało w serwisie X: „NVIDIA, $NVDA, jest obecnie czwartą najbardziej wartościową spółką publiczną na świecie, wartą 1,84 biliona dolarów. Dziś kapitalizacja rynkowa NVIDIA po raz pierwszy w historii wyprzedziła Google i Amazon. Od 1 stycznia NVIDIA oficjalnie zwiększyła kapitalizację rynkową o 650 miliardów dolarów. To więcej niż cała wartość Tesli w niecałe 6 tygodni. To naprawdę niesamowite”.

Na początku tego miesiąca Goldman Sachs podniósł cenę docelową akcji NVIDIA aż o 28%. Firma stwierdziła: „Podwyższamy nasze szacunki EPS na rok 2025/26 (non-GAAP) średnio o 22%, odzwierciedlając najnowsze dane branżowe wskazujące na duży popyt na serwery AI i poprawę podaży GPU. Nie zakładamy już spadku przychodów z centrów danych w 2HCY24 i zamiast tego prognozujemy stały wzrost w 1HCY25 napędzany ciągłymi wydatkami na infrastrukturę AI przez dużych dostawców usług w chmurze, poszerzającym się profilem klientów i wieloma nowymi cyklami produktowymi”.

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak pogratulować NVIDII. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wartość rynkowa NVIDII wyższa od Amazona po raz pierwszy od 20 lat 

 0