WD kupuje dział pamięci Toshiby za 18 miliardów dolarów. To koniec sporu?

WD kupuje dział pamięci Toshiby za 18 miliardów dolarów. To koniec sporu?

Dziś rano z Japonii zaczęły spływać nieoficjalnie doniesienia na temat finału problemów na linii Western Digital - Toshiba, zakończonych przejęciem wydziału pamięci Toshiby przez WD. Firmy toczyły między innymi spór o prawa opracowanych technologii pamięci. Japończycy zarzucali również Amerykanom, przeszkadzanie w procesie sprzedaży działu pamięci Toshiby - jak widać robili to dość skutecznie.

Według Toshiby, WD rościło sobie bezpodstawnie prawa do opracowanych wspólnie przez Toshibę i SanDiska technologii pamięci. Problem pojawił się gdy WD przejęło SanDiska i rzekomo przetransportowało kluczowych pracowników, mających dostęp do poufnych informacji, do swojej głównej siedziby. Uprzedzając te ruchy Toshiba założyła Toshiba Memory Corporation (TMC), które to było oddzielnym podmiotem, który nie miał nic wspólnego z SanDiskiem. Toshiba chciała mieć możliwość łatwego oddalania roszczeń WD. Toshiba zażądała odszkodowania w wysokości 120 mld jenów, co daje ponad miliard dolarów. 

WD zamiast płacić odszkodowania, czy toczyć spory, wykupiło dział pamięci Toshiby. Kto bogatemu zabroni ;)

Spekulacje dotyczące obu firm pojawiały się już od kilku miesięcy, jednak dotąd były to tylko pogłoski i mylące informacje (jak te o wycofaniu się WD z przetargu). Toshiba planuje podjąć oficjalną decyzję, wraz z podpisaniem obustronnego porozumienia 20 września, po spotkaniu zarządu. Toshiba jest zmotywowana do sprzedaży działu pamięci ze względu na ogromne zobowiązania, wynoszące miliardy dolarów, które wygenerował zakup Westinghouse Electric Company, przedsiębiorstwa zajmującego się energią nuklearną. Nieoficjalnie mówi się, że wartość przejęcia działu pamięci, kosztować WD będzie około 3 bilionów jenów, co daje ponad 18 miliardów dolarów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: WD kupuje dział pamięci Toshiby za 18 miliardów dolarów. To koniec sporu?

 0