WD uważa, że dyski z pamięciami PLC zadebiutują najszybciej w 2025 roku

WD uważa, że dyski z pamięciami PLC zadebiutują najszybciej w 2025 roku

Western Digital uważa, że dyski SSD z 5-bitowymi pamięciami PLC nie trafią na rynek zbyt szybko, w odróżnieniu od Intela i Toshiby, którzy wieszczą relatywnie szybki debiut tej technologii. WD jest bardziej ostrożne w swoich przewidywaniach i twierdzi, że nośniki z kośćmi PLC nie pojawią się przed 2025 rokiem. Główną zaletą (ale zarazem i wadą) 5-bitowej pamięci flash Penta Level Cell jest to, że umożliwia ona umieszczenie 5 bitów danych w pojedynczej komórce. Postępy w tej technologii umożliwiają uzyskanie niższej ceny i zwiększanie pojemności, co obserwujemy już w ramach dysków bazujących na pamięciach QLC, ale kosztem zarówno wytrzymałości, jak i wydajności. 

Western Digital uważa, że dyski SSD z 5-bitowymi pamięciami PLC nie trafią na rynek zbyt szybko.

WD uważa, że dyski z pamięciami PLC zadebiutują najszybciej w 2025 roku

Powodem, dla którego Western Digital podaje, że ich zdaniem dyski SSD flash z kośćmi PLC na pokładzie nie będą szybko dostępne, jest to, że kontrolery dysków SSD nie są wystarczająco zaawansowane do flashowania 5-bitowych pamięci i nie będą przystosowane do tego celu do 2025 roku lub nawet później. Podczas Global Technology Conference Bank of America Merrill Lynch 2021, Siva Sivaram, szefowa technologii i strategii w Western Digital, mówiła o przyszłości dysków SSD PLC. Podczas swojego wystąpienia stwierdziła: „Spodziewam się, że przejście będzie mniejsze - wolniejsze, więc może w drugiej połowie tej dekady zobaczymy, że niektóre segmenty zaczynają otrzymywać 5 bitów na komórkę”.

Podczas konferencji Sivaram stwierdziła, że rozwój w tym zakresie może nie przynieść spodziewanych zysków: „Przyrost nie jest aż tak duży, gdy przechodzimy od 4 do 5 bitów w tej samej komórce, więc zyskujesz mniej więcej 20%. A żeby uzyskać taki przyrost, dużo poświęcasz, potrzebujesz dodatkowej redundancji, dodatkowego ECC, więc zysk netto zakładany na utratę wydajności może nie być aż tak pożądany”. Pogląd Western Digital na dostępność flash PLC różni się od tego, co twierdzą Intel i Toshiba, którzy to prognozują debiut tej technologii w najbliższej przyszłości. Western Digital przewiduje, że pamięć flash PLC będzie dostępna najszybciej od 2025 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: WD uważa, że dyski z pamięciami PLC zadebiutują najszybciej w 2025 roku

 0