Według Microsoftu około milion komputerów z Windows jest zagrożonych

Według Microsoftu około milion komputerów z Windows jest zagrożonych

W ubiegłym miesiącu Microsoft ujawnił istnienie groźnej luki, którą szczęśliwie w miarę szybko udało się załatać odpowiednią aktualizacją bezpieczeństwa. Z tego też powodu poprawki otrzymały nawet starsze i powoli zapominane systemy operacyjne, jak Windows XP. Oczywiście jest to w pełni uzasadnione działanie, ponieważ zagrożenie mogące objąć miliony komputerów na świecie porównano do słynnego wirusa WannaCry, który pojawił się dwa lata wcześniej. Niestety zgodnie z najnowszym raportem amerykańskiego giganta, na świecie istnieje mniej więcej milion regularnie podłączonych do sieci komputerów nieposiadających wymaganego pakietu aktualizacji i tym samym nadal podatnych na atak ze strony hakerów. Stanowi to duże zagrożenie, bo jeżeli takie maszyny zostaną zaatakowane, to w konsekwencji mogą zarazić kolejne niezałatane urządzenia.

Według Microsoftu około milion komputerów na świecie wciąż podatnych jest na groźną lukę. 

Według Microsoftu około milion komputerów z Windows jest zagrożonych

Pewnym pocieszeniem w tej sytuacji jest fakt, że luka raczej nie została jeszcze wykorzystana przez pewne niebezpieczne grupy, bo na ten moment nie potwierdzono jej wykorzystania przeciwko użytkownikom. Nie znaczy to oczywiście, że tak pozostanie, jeżeli system nie dostanie stosownych poprawek. I warto podkreślić, że mówimy nie tylko o wysłużonym XP, lecz przykładowo wciąż popularnym Windows 7. W przypadku pierwszej wersji okienek, update musimy pobrać ręcznie ze strony Microsoftu, z kolei posiadaczom nowszego systemu pakiet udostępniono poprzez Windows Update. Przytoczona luka obejmuje pulpit zdalny, a potencjalny atakujący mógłby bez trudu wykorzystać ją do wywołania kodu oraz zainfekowania wybranego sprzętu.

Dobrze więc, że producent nie pozostawił właścicieli starszych okienek całkowicie bez wsparcia, choć siódemka - nie mówiąc już o XP - pomału odchodzi do przeszłości. Przypomnijmy, że dokładnie od stycznia 2020 roku producent zaprzestanie dalszego wspierania dostępnego od 2009 roku Windowsa 7. Teraz to dziesiątka jest najbardziej promowanym przez Microsoft OS-em i trzeba przyznać, że radzi sobie on bardzo dobrze, bo zgodnie z ostatnimi danymi na komputerze zainstalowało go aż 825 milionów ludzi na całym świecie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Według Microsoftu około milion komputerów z Windows jest zagrożonych

 0