Według przecieków trzecia generacja Threadripperów nadejdzie w październiku

Według przecieków trzecia generacja Threadripperów nadejdzie w październiku

Nowe procesory AMD Ryzen 3000, bazujące na 7 nm architekturze Zen 2, sprawiły, że CPU Czerwonych przestały być traktowane jako alternatywa dla układów Intela dla ubogich, ale przejęły inicjatywę i to niebieska ekipa znajduje się obecnie w defensywie. Wydaje się więc, że AMD powinno pójść za ciosem także w innych segmentach procesorów i choć jakiś czas temu pojawiły się plotki, że firma może zrezygnować z wydawania nowych procesorów z segmentu HEDT, to jednak ta zaprzeczyła tym doniesieniom, a najnowsze przecieki wskazują, że trzecia generacja CPU Ryzen Threadripper, która skorzysta z architektury Zen 2, nadejdzie na jesieni, w samą porę, by podjąć rękawicę z intelowskimi CPU Cascade Lake-X i dedykowaną im platformą Glacial Falls.

Trzecia generacja CPU Ryzen Threadripper, która skorzysta z architektury Zen 2, podobno nadejdzie na jesieni, czyli w samą porę, by podjąć rękawicę z intelowskimi CPU Cascade Lake-X.

Źródłem tych informacji jest portal DigiTimes, który tradycyjnie powołuje się tu na swoje dojście wśród producentów płyt głównych, zaznajomionych już planami AMD na ten rok. Debiutu procesorów Ryzen Threadripper 3000 spodziewać mamy się w październiku, choć nie wiemy, czy chodzi o całą serię, czy może pierwsze modele z tej rodziny, ponieważ Czerwoni lubią często rozciągać premiery swoich CPU, wypuszczając je na rynek falami. Niestety nie zdradzono tu żadnych szczegółów na temat specyfikacji samych układów, ale tradycyjnie spodziewać możemy się tu zwiększenia liczby rdzeni, tym bardziej, że już konsumenckie CPU Ryzen oferować będą w tym czasie do 16 rdzeni. Nowe Threadrippery stanowić mogą pochodną układów serwerowych Rome wykorzystujących design MCM (Multi-Chip Module), a oczekiwać można także, że zachowana zostanie kompatybilność z podstawką TR4. Pojawić może się za to nowy chipset, który udostępni wsparcie dla PCI-Express Gen 4.0.

Wraz z premierą procesorów Ryzen 3000, gdzie pojawiły się pierwsze 12- i 16-rdzeniowe modele skierowane na segment mainstreamowy, wiele osób sądziło, że będzie to oznaczać koniec serii Ryzen Threadripper. Taka liczba rdzeni wydaje się bowiem przesadą dla graczy i typowego użytkownika i po konsumenckie Ryzeny sięgać mogą w związku z tym nawet profesjonaliści i entuzjaści. Dr Lisa Su, szefowa AMD, szybko jednak zaprzeczyła tym plotkom, stwierdzając wprost, że zobaczymy „więcej Threadripperów”, dodając, że „jeśli mainstream podnosi poprzeczkę, w takim razie Threadrippery będą musiały podnieść ją jeszcze wyżej i właśnie nad tym pracujemy”. Przypominamy, że zeszłoroczna seria Ryzen Threadripper 2000 podwoiła liczbę rdzeni względem poprzednika z 16 do 32 i spekuluje się, że trzecia generacja zrobi to samo, oferując w topowym modelu aż 64 rdzenie i 128 wątków. Więcej szczegółów powinniśmy poznać wkrótce, ale nowe układy HEDT od AMD, wykorzystujące 7 nm technologię Zen 2, to zapewne coś, na co czeka wiele osób.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Według przecieków trzecia generacja Threadripperów nadejdzie w październiku

 0