Western Digital ujawnia Low Latency Flash NAND - konkurent Optane

Western Digital ujawnia Low Latency Flash NAND - konkurent Optane

Western Digital pracuje nad własną pamięcią flash charakteryzującą się bardzo niskimi opóźnieniami,  która gwarantować ma wyższą wydajność oraz wytrzymałość w porównaniu do konwencjonalnych pamięci 3D NAND i ostatecznie rywalizować ma na rynku z Optane od Intela. Western Digital pochwaliło się pracami nad Low Latency Flash NAND w trakcie Storage Field Day. Technologia ta plasować ma się gdzieś pomiędzy tradycyjnym NAND a DRAM, na podobnej zasadzie jak robi to Intel Optane czy Z-NAND od Samsunga. Tak jak w przypadku tych konkurencyjnych technologii, pamięci LLF NAND charakteryzować mają się czasem dostępu mierzonym w mikrosekundach i korzystać będą z 1-bitowej lub 2-bitowej architektury, co powinno przełożyć się na zdecydowanie wyższą trwałość niż w przypadku pamięci zapisujących 3 lub nawet 4 bity na komórkę.  

Western Digital pochwaliło się pracami nad Low Latency Flash NAND, które rywalizować ma z Intel Optane czy Z-NAND od Samsunga.

Western Digital ujawnia Low Latency Flash NAND - konkurent Optane

Producent przyznaje, że jego Low Latency Flash jest mocno zmodyfikowaną pamięcią, która jest bardzo szybka, ponieważ skrojona została z myślą o wysokiej wydajności. Tego typu układy mają być dziesięć razy tańsze od DRAM, ale z drugiej strony nawet dwadzieścia razy droższe od 3D NAND (przynajmniej bazując na dzisiejszych cenach) w zakresie ceny za jeden GB. Oznacza to, że zapewne wykorzystywane będą one w bardzo konkretnych zastosowaniach, np. serwerowych czy w ramach high-endowych stacji roboczych, na podobnej zasadzie jak ma to obecnie miejsce w przypadku Optane i Z-NAND. Niestety Western Digital jak na razie nie zdradza szczegółów technicznych na temat Low Latency Flash NAND i nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy technologia ta ma coś wspólnego z XL-Flash od Toshiby, czyli specjalistycznymi pamięciami 3D NAND, które również charakteryzować mają się bardzo niskimi opóźnieniami.

Western Digital ujawnia Low Latency Flash NAND - konkurent Optane

Co nie dziwi w takim przypadku, producent na chwilę obecną niechętnie zdradza, jakie produkty bazować będą na pamięciach Low Latency Flash NAND lub też kiedy będą one dostępne na rynku. Co warto jednak zaznaczyć, technologia LLF od Western Digital należy do generacji BICS4 pamięci 3D NAND, co oznacza, że może być produkowana nawet dziś. Trzeba także zaznaczyć, że o ile LLF będzie rywalizować z Intel Optane i Samsung Z-NAND, to WD nie określa swojej technologii jako Storage Class Memory (SCM), co wskazywać może, że nie trafi ona do typowych nośników danych. Firma pracuje jednak w długoterminowej perspektywie nad SCM typu ReRAM oraz nad memrystorową pamięcią wraz z HP. Warto jednak pamiętać, że tego typu prace i cykl deweloperski mogą potrwać wiele lat, zanim doczekamy się pierwszych produktów bazujących na tych rozwiązaniach.

Western Digital ujawnia Low Latency Flash NAND - konkurent Optane

Pokaż / Dodaj komentarze do: Western Digital ujawnia Low Latency Flash NAND - konkurent Optane

 0