Western Digital zamyka fabrykę HDD. Firma stawia na SSD

Western Digital zamyka fabrykę HDD. Firma stawia na SSD

Nośniki SSD wykorzystywane są obecnie już tak powszechnie, że nie ma co się dziwić, że zapotrzebowanie na tradycyjne dyski wyraźnie spada. Co więcej, zdaje się, że właśnie jesteśmy u zmierzchu przestarzałej technologii HDD.

Firma Western Digital zdecydowała się zamknąć jedną ze swoich fabryk i po ponad 20 latach ogłosiła zakończenie produkcji HDD w malezyjskim Petaling Jaya (blisko Kuala Lumpur). Jest to jedna z pierwszych fabryk tego przedsiębiorstwa, działająca od 1973 roku, choć zanim rozpoczęto wytwarzanie w niej dysków twardych, zajmowała się produkcją półprzewodników. „Western Digital Corporation nieustannie ocenia i przekształca swoją działalność, by dostarczyć klientom wartość i pozostać konkurencyjnym jako lider w dziedzinie technologii przetwarzania danych. Transformacja ta wymaga od firmy podjęcia trudnych, ale istotnych działań, w tym optymalizacji wielkoskalowych zakładów produkcyjnych w całej Azji” - wyznał Gouw Kim San zarządzający Western Digital Malezja. Przedstawiciel WD stwierdził, że zamierzają skoncentrować się w większym stopniu na SSD, a warto przypomnieć, że przedsiębiorstwo w 2016 roku zamknęło zakład HGST w Bayan Lepas i los fabryki w Petaling Jaya zdaje się być kolejnym krokiem w stronę SSD i rezygnacji z HDD.  

Zamknięcie fabryki HDD przez WD to znak czasów, który pokazuje, że powoli musimy żegnać się z dyskami twardymi na rzecz SSD.

Western Digital zamyka fabrykę HDD. Firma stawia na SSD

Nie da się ukryć, że spadające ceny dysków SSD i ich rosnące pojemności, które przebiły już HDD, sprawiają, że konsumenci coraz chętniej stawiają na zdecydowanie wydajniejsze nośniki półprzewodnikowe niż przestarzałe „twardziele”. Producenci HDD zdają się jednak odwlekać nieuchronne i dla przykładu Seagate w tym roku zapowiedział technologię Multi Actuator dla nowoczesnych dysków twardych. Ta w odróżnieniu od obecnie dostępnych na rynku HDD pozwoli na wykorzystanie dwóch serwomechanizmów działających niezależnie od siebie, ale z jednym punktem obrotu, co umożliwi obsługiwanie dwóch sekcji HDD w tym samym czasie i tym samym efektywnie przełoży się na podwojenie prędkości zapisu i odczytu danych. Pozwolić ma to na transfery nawet 60% szybsze niż w dyskach 15000 RPM. Czy da się jeszcze uratować HDD? Wydaje się, że tego typu nośniki wciąż znajdować będą zastosowanie w sektorze przemysłowym, ale sektor konsumencki będzie od nich sukcesywnie odchodził. Kto z Was ostatnio kupił nowy HDD?

Pokaż / Dodaj komentarze do: Western Digital zamyka fabrykę HDD. Firma stawia na SSD

 0