Wiceprezes Huawei wypowiedział się o cyberbezpieczeństwie i przyszłości 5G

Wiceprezes Huawei wypowiedział się o cyberbezpieczeństwie i przyszłości 5G

Huawei znajduje się ostatnio na ustach wszystkich i jest to związane nie tylko z nowymi smartfonami, ale przede wszystkim kolejnymi zarzutami, które przeciwko popularnemu producentowi wytaczają władze Stanów Zjednoczonych, oskarżając m.in. o oszustwa czy kradzież technologii. Niedawno w wywiadzie dla niemieckiej prasy głos zabrał wiceprezes Huawei, Eric Xu, poruszając wiele istotnych kwestii, jak choćby bezprzewodowa sieć 5G, cyberbezpieczeństwo, czy plany na przyszłość. Xu zaznaczył przede wszystkim, że cyberbezpieczeństwo powinno być sprawą techniczną, a nie polityczną. Dodatkowo druga najważniejsza osoba w przedsiębiorstwie nawiązała do wypowiedzi CEO Huawei, Rena Zhengfeia, potwierdzając, że Huawei będąc prywatną firmą, chcącą osiągnąć sukces komercyjny, musi kierować się etyką biznesową.

W najnowszym wywiadzie dla mediów wiceprezes Huawei, Eric Xu, podkreślił, że jego firma nie szkodzi interesom żadnego klienta ani narodu.

Wiceprezes Huawei wypowiedział się o cyberbezpieczeństwie i przyszłości 5G

fot. Eric Xu

Zadeklarował, że Huawei nigdy nie zaszkodzi interesom żadnego klienta ani narodu. „Bezpieczeństwo cybernetyczne powinno być przede wszystkim kwestią techniczną. Nie powinno stać się sprawą polityczną. Jeżeli bezpieczeństwo cybernetyczne przerodzi się w coś związanego z polityką lub ideologią, to moim zdaniem znalezienie rozwiązania będzie niemożliwe. Jeżeli jest to problem techniczny, to możemy go rozwiązać” – powiedział Eric Xu. Wiceprezes firmy podkreślił, że chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśniło już, że żadne prawo w Chinach nie wymaga od przedsiębiorstw, aby instalowały obowiązkowe backdoory w swoich urządzeniach i do tej pory Huawei nigdy nie otrzymał takich wytycznych. Zauważył również, że to operatorzy ponoszą główną odpowiedzialność za bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnych. Nawiązał do wypowiedzi dyrektora ds. bezpieczeństwa Deutsche Telekom, Thomasa Tschersicha, który wyjaśniał, w jaki sposób firma zarządzała bezpieczeństwem cybernetycznym oraz swoimi sieciami.

Deutsche Telekom zbudował bardzo silne zdolności w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Każdy z produktów Huawei jest dokładnie testowany przed wprowadzeniem go do sieci. Natomiast producent dostarcza wyłącznie sprzęt mający pomóc operatorom w przetwarzaniu danych, a to oznacza, że nie posiada on do nich żadnego dostępu. Jeśli chodzi o rozwój sieci 5G, Xu wyróżnił trzy rodzaje rynków - pierwszy obejmuje kraje azjatyckie, drugi to region zatoki perskiej, gdzie ruch danych, podobnie jak zapotrzebowanie na rozwój technologiczny, rosną w dużym tempie, a ostatnim jest rynek europejski. W przypadku Europy prawdziwy popyt na 5G jeszcze nie nadszedł, ponieważ nawet sieć 4G wciąż nie jest tu w pełni rozwinięta. W związku z tym kraje europejskie nadal będą dążyć do wdrożenia 5G, ale skala nie będzie tak znacząca, jak w przypadku rynków pierwszego typu.

Wdrożenie 5G jest podyktowane tutaj przede wszystkim celami marketingowymi i brandingowymi. Cóż, liczymy na to, że rozwój nastąpi możliwie najszybciej, gdyż pierwsze urządzenia wykorzystujące 5G trafią do sprzedaży już w tym roku. Co ciekawe, w opinii Xu sieci komórkowe zbudowane z wykorzystaniem urządzeń Huawei są zazwyczaj jednymi z najlepszych w klasyfikacji, dzięki czemu operatorzy korzystający z sprzętu Huawei mogą być bardziej konkurencyjni na swoim rynku oraz zyskać więcej klientów i większe przychody. Zdaniem Xu, Huawei wypracował pozycję absolutnego lidera w dziedzinie telekomunikacji. Wykorzystanie sprzętu Huawei w sieciach pozwoliłoby operatorom telekomunikacyjnym na zapewnienie lepszego doświadczenia swoim użytkownikom i uzyskanie wyższego zwrotu z inwestycji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wiceprezes Huawei wypowiedział się o cyberbezpieczeństwie i przyszłości 5G

 0