Uzależnienie od mediów społecznościowych jest faktem i czymś coraz powszechniej spotykanym. Nowe badania wskazują na fizyczne zmiany w mózgu, takie jak redukcja substancji szarej i utrata zdolności koncentracji, spowodowane nadmiernym spożyciem niskiej jakości treści.
Każdy z nas zna uczucie związane ze spędzaniem zbyt długiego czasu przed ekranem - niezależnie od tego, czy to telewizor, smartfon, czy tablet. Media społecznościowe, z ich niekończącymi się strumieniami treści, zapewniają natychmiastową satysfakcję i wywołują efekt uzależnienia. „Doomscrolling” czyli ciągłe poszukiwanie nowej, często alarmującej lub sensacyjnej informacji - to coś w co zdarzyło się wpaść niemal każdemu z nas.
Co więcej: wiele filmów i postów w mediach społecznościowych nie ma żadnej wartości intelektualnej. W tym kontekście nowa koncepcja „rozkładu mózgu” (ang. brain rot) staje się coraz bardziej istotna.
Naukowe dowody na degradację mózgu przez krótkie filmy
Badania przeprowadzone przez renomowane instytucje, takie jak Harvard Medical School, Uniwersytet Oksfordzki i King’s College London, ujawniają, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może prowadzić do redukcji substancji szarej w mózgu, skrócenia czasu koncentracji, zaburzeń pamięci oraz deformacji podstawowych funkcji poznawczych.
Nadmierne korzystanie z internetu wiąże się z utratą substancji szarej w przedczołowych regionach mózgu
Profesor Moshel, jeden z autorów badań, zwraca uwagę na funkcję „nieskończonego przewijania” i wyskakujących powiadomień, które zaprojektowano, aby utrzymywać użytkowników przy ekranach. Szczególnie młode osoby mogą łatwo wpaść w cykl wielogodzinnego konsumowania treści, co prowadzi do nadmiernego stymulowania mózgu i uniemożliwia skupienie się na czymkolwiek innym.
Badanie, które obejmuje analizę 27 badań neuroobrazowych, pokazuje, że nadmierne korzystanie z internetu wiąże się z utratą substancji szarej w przedczołowych regionach mózgu odpowiedzialnych za rozwiązywanie problemów, regulację emocji, pamięć i kontrolę impulsów. Podobne zmiany neuroanatomiczne zaobserwowano w przypadku uzależnień od alkoholu czy narkotyków.
Co robić zamiast „scrollowania”?
Zamiast tracić czas na niskiej jakości treści, można np. spróbować gier wideo typu open-world, które, jak pokazują badania, mogą pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Warto także się pilnować, by przy oglądaniu filmu i serialu odłożyć telefon i nie zerkać na niego bez przerwy, tracąc kolejne sceny. Ogólnie gdy już spędzamy czas przed ekranem, próbujmy to robić tak, by co kilka sekund nie przeskakiwać w coś zupełnie nowego.
Ogólnie: ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych lub wybór lepszej jakości treści może być także świetnym postanowieniem noworocznym na 2025, tak samo jak zwiększenie aktywności na świeżym powietrzu. Bo jak wszyscy wiemy - zdrówko najważniejsze.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Takie korzystanie ze smartfona zniszczyło nasze mózgi. Badania nie pozostawiają złudzeń