Ekipa z kanału CPSdron na YouTube postanowiła opracować działającą pod wodą drukarkę 3D i przygotowali pełny 17-minutowy materiał z tworzenia i testów projektu.
Aby umożliwić działanie systemu w warunkach zanurzenia, zespół z CPSdrone opracował niestandardową drukarkę opartą na modelu Prusa i3. Zastosowali różne rodzaje epoksydów, by zabezpieczyć komponenty przed zwarciem, i zastąpili wrażliwe na korozję części metalowe plastikowymi wersjami. Dodatkowo, zdecydowali, że wyświetlacz i zasilacz nie powinny znajdować się bezpośrednio w wodzie. Po przeprowadzeniu modyfikacji, zespół przetestował swoją drukarkę 3D w różnych środowiskach podwodnych, w tym w akwarium oraz publicznym basenie. Przed przystąpieniem do testów w basenie, drukarka przeszła pełny tydzień szczegółowych prób i analiz.
Podwodne drukowanie 3D jest możliwe, ale stawia przed twórcami drukarek nowe wyzwania.
OCzywiście to nie pierwszy raz, gdy ktoś próbuje podwodnego druku 3D. Już w 2021 roku firma Kongsberg Ferrotech ogłosiła rozwój technologii druku 3D pod wodą, która miała służyć do napraw rurociągów na dnie mórz. W dzisiaj omawianym przypadku mamy jednak do czynienia z drukarką dla zwykłych konsumentów, a nie giganta przemysłowego.
CPSdron udowodniło, że drukowanie 3D pod wodą działa (chociaż nawet najlepsze drukarki 3D muszą zostać znacznie zmodyfikowane), jednak wyniki nie do końca spełniają oczekiwania, co sugeruje krótka prezentacja wideo (przedstawiająca wydruk w basenie). Niestety, to wyzwanie wykracza poza możliwości CPSdrone.
Przed testami w basenie próby w akwarium działały wyśmienicie przez cały tydzień. Jednak podczas testów na basenie silnik zaczął mieć problemy z zacinaniem się z powodu silnej rdzy, która w naturalny sposób gromadziłaby się w każdym podwodnym środowisku testowym. Na zakończenie filmu CPSdrone omawia również kilka ulepszeń, które mogłyby sprawić, że proces będzie znacznie bardziej zrównoważony. Na liście z pewnością znajdują się „silniki wodoodporne”.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Widzieliście kiedyś podwodną drukarkę 3D? To jednak możliwe...