Wiedźmin. CD Projekt porozumiał się z Andrzejem Sapkowskim

Wiedźmin. CD Projekt porozumiał się z Andrzejem Sapkowskim

Nie ulega wątpliwości, że gry o Wiedźminie głównie za sprawą trzeciej odsłony rozsławiły nie tylko całe uniwersum, ale także polskich deweloperów na arenie międzynarodowej odnosząc jednocześnie olbrzymi sukces finansowy. Jednak by produkcje CD Projekt RED mogły w ogóle powstać należało wcześniej nabyć do tego celu odpowiednie prawa od Andrzeja Sapkowskiego będącego twórcą słynnego łowcy potworów. Według dostępnych informacji pisarz sprzedał licencje jak sam potem wielokrotnie przyznawał za zdecydowanie małą kwotę względem wygenerowanych przez wydawcę przychodów. Umowę jednak podpisano, z kolei sam Sapkowski nie chciał czerpać zysków ze sprzedaży gier i wolał wziąć zapłatę z góry, bo zwyczajnie nie wierzył w ich rynkowy sukces, co teoretycznie powinno zamykać drogę do wszelkich roszczeń w przyszłości.

CD Projekt porozumiał się z Andrzejem Sapkowskim w związku z domaganiem się przez niego dodatkowego wynagrodzenia.

Nie do końca, ponieważ te pojawiły się ponad rok temu, gdy kancelaria prawnicza reprezentująca autora sagi o przygodach Geralta z Rivii skierowała do CD Projekt pismo, w którym domagano się aż 60 milionów złotych w ramach dodatkowego wynagrodzenia. Oczywiście polska firma nie zamierzała wypłacać tak ogromnej nawet dla nich kwoty pieniędzy w związku z czym zrodził się jeszcze większy konflikt między pisarzem oraz twórcami, który swego czasu przyznawał, iż wirtualny wiedźmiński świat narobił mu „dużo smrodu". Jednak teraz po wielomiesięcznych negocjacjach Andrzej Sapkowski, a także przedstawiciele CD Projekt doszli do wyczekiwanego porozumienia, w myśl którego podpisano nową umowę regulującą wszelkie roszczenia finansowe.

Niestety nie poznaliśmy jej szczegółów w związku z zawartym w dokumentach punktem zobowiązującym do ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa. Zaznaczono jednak, iż „przyjęte uzgodnienia zaspokajają i w pełni wyjaśniają potrzeby oraz oczekiwania obu stron przy poszanowaniu wcześniej zawartych umów i nakreślają ramy przyszłej współpracy pomiędzy stronami". Ponadto w komunikacie stwierdzono też, że podpisana umowa nadaje CD Projekt nowe prawa, jak również potwierdza posiadanie przez spółkę możliwości eksploatacji marki Wiedźmina w kategorii gier wideo, komiksów i merchandisingu. Cóż bez wątpienia dobrze, że sprawę udało się doprowadzić do zapowiadanego już jakiś czas temu szczęśliwego finału. Dodatkowo teraz CD Projekt może bez większych przeszkód robić kolejne gry w świecie wiedźmińskim.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wiedźmin. CD Projekt porozumiał się z Andrzejem Sapkowskim

 0