Źródła zaznajomione ze sprawą powiedziały agencji Reuters, że większość państw członkowskich UE sprzeciwia się opłatom nakładanym na duże firmy technologiczne w celu pokrycia kosztów infrastruktury. Kraje ostrzegły, że opłata może prowadzić do luki inwestycyjnej i przeniesienia dodatkowych kosztów na konsumentów poprzez wyższe ceny.
Większość krajów UE miała odrzuciła propozycję dużych europejskich operatorów telekomunikacyjnych, by zmusić gigantów technologicznych, takich jak Google, do pomocy w finansowaniu wdrażania 5G i łączy szerokopasmowych w regionie. Kraje, które były krytyczne wobec opłaty, to Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Litwa, Malta i Holandia. Tymczasem Cypr, Francja, Grecja, Węgry i Włochy poparły ten pomysł, a Portugalia, Rumunia i Polska były neutralne.
Większość państw członkowskich UE sprzeciwia się opłatom nakładanym na duże firmy technologiczne w celu pokrycia kosztów infrastruktury.
Oczywiście wielkie technologiczne firmy, takie jak Alphabet, Apple, Meta, Netflix, Amazon i Microsoft, od razu wyraziły swój sprzeciw wobec tego pomysłu, podobnie jak robią to w przypadku kolejnych prób odgórnych regulacji nakładanych przez rządy czy samą Unię Europejską. Twierdzą, że reinwestują swoje dochody w ekosystem cyfrowy, który przynosi korzyści społeczeństwom, a jeśli będą musieli uiszczać dodatkowe opłaty, będą miały ograniczone środku do reinwestowania.
Państwa członkowskie UE przedstawiły swoje opinie komisarzowi UE ds. rynku wewnętrznego Thierry'emu Bretonowi w Luksemburgu kilka dni temu. Ten do końca miesiąca ma zamiar wydać raport z podsumowaniem opinii, które otrzymał od dużych firm technologicznych, dostawców usług telekomunikacyjnych i innych zainteresowanych podmiotów. Przedstawi również kolejne kroki, które podejmie.
Deutsche Telekom, Orange, Telefonica i Telecom Italia chcą, aby giganci technologiczni pokryli część kosztów sieci, ponieważ ich dane i treści stanowią dużą część ruchu sieciowego. Z drugiej strony, jeśli operatorzy telekomunikacyjni nie otrzymają odporu, prawdopodobnie będziemy świadkami fuzji, takich jak ta głośna z udziałem Vodafone i Three w Wielkiej Brytanii. Dysponując mniejszą liczbą rywali, dostawcy usług telekomunikacyjnych mogą pobierać od klientów wyższe ceny, aby pomóc w pokryciu kosztów ich sieci. Wydaje się więc, że tradycyjnie na samym końcu po kieszeniach oberwą konsumenci.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Większość krajów Unii Europejskiej przeciwko opłatom sieciowym dla gigantów technologicznych