Wiemy, kiedy Microsoft uśmierci ​​kultową aplikację

Wiemy, kiedy Microsoft uśmierci ​​kultową aplikację

Microsoft dał jasno do zrozumienia, że ​​WordPad ma zostać wycofany. Nowo opublikowany dokument określa konkretny harmonogram odchodzenia od istniejącego od dawna oprogramowania, wskazując, że jego przejście na emeryturę może nastąpić wcześniej, niż przewidywano.

Microsoft ogłosił wycofanie programu WordPad we wrześniu 2023 r., stwierdzając, że podstawowy edytor tekstu systemu Windows nie będzie już otrzymywać aktualizacji. Następnie program WordPad został całkowicie usunięty z wersji zapoznawczej systemu Windows 11 w kompilacji 26040. Teraz firma ujawnia szczegółowe informacje na temat tego, jak i kiedy program zostanie wycofany ze zintegrowanych narzędzi programowych systemu Windows.

WordPad zostanie wycofany ze wszystkich obsługiwanych wersji systemu Windows, począwszy od Windows 11 w wersji 24H2 i Windows Server 2025.

Zgodnie z niedawno opublikowanym artykułem Microsoftu dotyczącym zasobów dla przestarzałych funkcji, WordPad zostanie wycofany ze wszystkich obsługiwanych wersji systemu Windows, począwszy od Windows 11 w wersji 24H2 i Windows Server 2025. Oczekuje się, że Windows 11 24H2, kolejna ważna aktualizacja dla systemu Windows 11, zostanie udostępniona użytkownikom w drugiej połowie 2024 roku.

worpad

Gigant z Redmond wyjaśnił specjalistom IT, że w ramach procesu usuwania oprogramowania zostaną usunięte trzy różne pliki binarne powiązane z programem WordPad. Na tej liście znajdują się pliki wordpad.exe, wordpadfilter.dll i write.exe. W związku z tym programiści powinni powstrzymać się od stosowania bezpośredniej zależności od tych plików binarnych i samej „marki” WordPad.

Po usunięciu programu WordPad system Windows nie będzie już miał wbudowanego domyślnego czytnika dokumentów w formacie RTF. Microsoft sugeruje, aby użytkownicy przeszli na program Microsoft Word w przypadku złożonych zadań związanych z przetwarzaniem tekstu lub na Notatnik w przypadku dokumentów w postaci zwykłego tekstu (.txt). Microsoft Word jest jednak oprogramowaniem komercyjnym, czyli płatnym, podczas gdy WordPad był dostępny bez dodatkowych kosztów.

WordPad został pierwotnie wprowadzony w systemie Windows 95 jako bogaty w funkcje zamiennik podstawowego edytora tekstu zawartego w systemie Windows od ery Windows 1.x (Write). Microsoft stale aktualizował i ulepszał program z każdą kolejną edycją systemu Windows, wprowadzając „nowoczesne” funkcje, takie jak obsługa Unicode (Windows XP), obsługa plików Word DOC (Vista) oraz nowy interfejs użytkownika (Windows 7).

Obecny rynek narzędzi do przetwarzania tekstu oferuje szeroki wybór, w tym bezpłatne usługi online i alternatywy typu open source działające całkowicie offline, takie jak LibreOffice. Oprócz programu WordPad nadchodzące aktualizacje systemu Windows 11 (lub kolejnej, o której mówi się, że jest to kolejna edycja systemu Windows) wycofują język VBScript, a także protokoły TLS 1.0 i TLS 1.1 oraz Microsoft Support Diagnostic Tool.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wiemy, kiedy Microsoft uśmierci ​​kultową aplikację

 0