Wiemy kiedy możemy się spodziewać pierwszych urządzeń z USB4

Wiemy kiedy możemy się spodziewać pierwszych urządzeń z USB4

Redakcja portalu AnandTech w trakcie minionych targów Computex 2019 miała okazję porozmawiać z przedstawicielem USB Promoter Group. Ten zdradził wtedy bardzo ciekawą informację, a mianowicie podzielił się nowiną, iż nowy protokół powinien trafić do pierwszych konsumenckich urządzeń do końca 2020 roku. Specyfikacja USB 4.0 (zwanym też USB4) na obecnym etapie wciąż znajduje się w wersji 0.7, ale prace podobno postępują szybko i odpowiedzialna za nią organizacja USB Promoter Group spodziewa się, że uda się ją sfinalizować tego lata. Tym samym, implementacja tej technologii zależeć będzie już bezpośrednio od producentów sprzętu, którzy będą musieli opracować nowe produkty, korzystające z najnowszego protokołu USB.

Protokół USB4 powinien trafić do pierwszych konsumenckich urządzeń do końca 2020 roku.

Warto przypomnieć, że USB 4.0 będzie mocno wzorować się na technologii Thunderbolt 3, która całkiem niedawno udostępniona została jako otwarty standard, gdyż Intel postanowiła zrezygnować z wszelkich opłat licencyjnych związanych z tym protokołem. Thunderbolt 3 jest podstawą  dla USB 4.0 i w rezultacie oferować będzie maksymalne prędkości sięgające do 40 Gb/s, czyli dwukrotnie większe niż w przypadku nadchodzącego USB 3.2 oraz identyczne jak w interfejsie Intela. Co więcej, kolejna generacja USB będzie wstecznie kompatybilna z Thunderbolt 3, USB 3.2 (standard ten wchłonie wcześniejsze USB 3.0 i USB 3.1) i USB 2.0. i korzystać ma ze złącza Typu C. Poza tym, nowy interfejs USB, podobnie jak Thunderbolt 3, będzie w stanie zapewnić do 100 W mocy, co jest wystarczające do zasilania jednego monitora 5K lub dwóch 4K. Twórcy zaznaczają jednak, że USB4 i Thunderbolt 3 będą razem koegzystować na rynku, tym samym ten pierwszy standard nie zastąpi drugiego. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę otwartą naturę USB4 i powszechność stosowania tego interfejsu, zapewne zyska on dużo większą popularność.

Wygląda więc na to, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się przeskoków technologicznych w zakresie stosowanych w PC (i nie tylko) interfejsów, ponieważ lada moment na rynku konsumenckim za sprawą AMD zadebiutuje PCIe 4.0, pod koniec bieżącego roku zadebiutować ma USB 3.2, a w przyszłym roku USB 4.0. Ten ostatni standard to bardzo dobra wiadomość dla konsumentów, ponieważ oznacza, że prędkość transferów rzędu 40 Gb/s stanowić będzie punkt wyjścia dla przyszłych portów USB. USB Promoter Group obiecuje jednak, że USB4 nie będzie ograniczać się jedynie do podwojenia prędkości i ma stanowić dużą większą zmianę (szczegóły wkrótce), dlatego też rozważane są nowy logotyp i oznaczenie marki.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wiemy kiedy możemy się spodziewać pierwszych urządzeń z USB4

 0