Wiemy, kiedy spodziewać się premiery pierwszych grafik z serii Radeon RX 8000

Wiemy, kiedy spodziewać się premiery pierwszych grafik z serii Radeon RX 8000

AMD podobno przygotowuje się do zaprezentowania nowej generacji kart graficznych Radeon RX 8000 (RDNA 4) w 2025 r., a nowe przecieki sugerują, że wyższej klasy grafika na bazie GPU Navi 48 zostanie zaprezentowana na targach CES 2025 w styczniu, podczas gdy podstawowe modele Navi 44 zostaną wypuszczone na rynek w drugim kwartale 2025 roku.

Od miesięcy słyszymy o nowej generacji kart graficznych NVIDIA GeForce RTX z serii 50 (Blackwell), ale wygląda na to, że AMD nie będzie miało konkurentów dla tych GPU w 2024 roku i będziemy musieli poczekać do 2025 roku na nowe Radeony, co pokrywa się z wcześniejszymi przeciekami. W nowym poście na X, informator „Kepler_L2” napisał, że „CES jest dla N48. N44 to prawdopodobnie Q2”.

GPU AMD Navi 48 powinno oferować wydajność zbliżoną do tej, którą osiąga Navi 31, czyli układ napędzający karty graficzne Radeon RX 7900 XTX i RX 7900 XT, ale z ulepszeniami takimi jak poprawiona wydajność śledzenia promieni (RT) i nie tylko.

AMD podobno przygotowuje się do zaprezentowania nowej generacji kart graficznych Radeon RX 8000 (RDNA 4) w 2025 r.

Słyszeliśmy, że ten układ graficzny RDNA 4 znajdzie się w nadchodzącej konsoli Sony PlayStation 5 Pro, zapewniając o 45% szybsze renderowanie w porównaniu ze standardową PS5 i 2-3 razy większą wydajność RT. Raczej nie ma co liczyć na tego typu poprawę wydajności na stacjonarnych kartach graficznych z serii Radeon RX 8000.

AMD nie będzie konkurować z ultrawysokiej klasy kartami graficznymi GeForce RTX 5090 i GeForce RTX 5080 w przypadku modeli RDNA 4 i trzeba będzie poczekać przynajmniej do 2026 roku na grafiki Radeon RX 9000 z rodziny „RDNA 5”, jeśli będziemy chcieli kupić nowego flagowego Radeona. Nie wiemy, czego dokładnie się spodziewać, ale plotki sugerują, że RDNA 5 będzie całkowitym przeprojektowaniem, „czystą kartą” i „momentem Zen” dla działu GPU Radeon.

Jak AMD będzie konkurować z Blackwell swoimi kartami RDNA 4? Spodziewamy się, że przede wszystkim cenami, oferując modele z najpopularniejszego średniego segmentu, które charakteryzować będą się bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności i efektywności energetycznej. Jednak mając na uwadze, że na rynku wciąż dostępne będą modele GeForce RTX 40, AMD czeka trudne wyzwanie. 

W innym poście Kepler donosi, że GPU AMD Navi 44 nowej generacji będzie miało tylko 8 GB pamięci VRAM, co, jeśli się potwierdzi, będzie dużym problemem marketingowym dla AMD w 2025 roku, tym bardziej że firma wcześniej ochoczo chwaliła się przewagą VRAM swoich grafik. 

AMD ma korzystać z pamięci GDDR7 firmy Micron. AMD nie powiedziało jeszcze zbyt wiele na temat RDNA 4, ale powinniśmy spodziewać się, że najbliższe miesiące przyniosą więcej konkretów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wiemy, kiedy spodziewać się premiery pierwszych grafik z serii Radeon RX 8000

 0